Technologie
5 zasad właściwego ustawienia anteny DVB-T
23 lipca 2013 roku w Polsce zostały wyłączone nadajniki analogowe. Obecnie jest to już cyfrowa telewizja naziemna, do której odbioru korzystamy z anteny DVB-T. Aby cieszyć się niczym niezakłóconym odbiorem, musimy taką antenę odpowiednio zamontować. Odległość, jaka dzieli miejsce naszego zamieszkania od nadajnika, czy też ukształtowanie terenu to czynniki, na które nie mamy wpływu. Nie oznacza to jednak, że odbiór telewizji naziemnej nie będzie odpowiedni. Sekret sukcesu tkwi we właściwym montażu. Istnieje pięć podstawowych zasad, którymi warto się w tym przypadku kierować.
Po pierwsze – bezpieczeństwo
Fundamentalną zasadą, którą należy bezwzględnie zastosować, jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa pracy. Montaż anten DVB-T ma to do siebie, że wiąże się z pewnego rodzaju zagrożeniami, z racji tego, że zwykle jest to czynność przeprowadzana na wysokościach. Wymaga to podjęcia wszelkich środków ostrożności, takich jak stabilna drabina i dodatkowe zabezpieczenie. Nie należy przeprowadzać montażu anten TV, gdy pada deszcz i wieje wiatr. Warto wybrać dzień ze stabilną, słoneczną pogodą. Antenę i kabel koncentryczny powinniśmy przygotować i zmontować na ziemi, tak aby na wysokości wykonywać ograniczoną ilość czynności. Jeśli cierpimy na lęk wysokości lub nie czujemy się zbyt pewnie, warto powierzyć montaż anten dvb-t profesjonalistom, którzy na co dzień przeprowadzają tego typu instalacje.
Po drugie – jakość i dokładność
Jeśli odpowiedni poziom bezpieczeństwa został zapewniony, możemy skupić się na działaniu docelowym. Zgodnie z zasadą numer dwa montaż anten TV przeprowadzamy z użyciem odpowiedniej jakości kabli koncentrycznych i złącz. Oba końce kabla koncentrycznego powinny być wyposażone we wtyczki typu F, przeznaczone do wkręcania. Pamiętajmy, że instalacja anteny wymaga dokładności. Należy postępować zgodnie z instrukcją, którą producent dołącza do anteny. Popełnienie błędu podczas montażu może przyczynić się do złego odbioru lub nawet jego braku.
Po trzecie – ustawienie względem nadajnika
Montaż anten DVB-T oznacza także ich prawidłowe ustawienie względem nadajnika w możliwie najwyższym punkcie (najczęściej na dachu). Aby nie szukać „po omacku”, możemy rozpocząć od skorzystania z internetowej wyszukiwarki nadajników telewizji naziemnej. Często jednak sprawdza się tzw. zasada „na sąsiada”. Mianowicie jeśli mieszkańcy okolicznych domów posiadają cyfrową telewizję naziemną, wystarczy zwrócić uwagę na ustawianie ich anten. Prawdopodobnie kierując swoją antenę DVB-T w tę samą stronę, uzyskamy odpowiedni poziom sygnału.
Po czwarte – najwyższa jakość sygnału
Złapanie sygnału, czyli odpowiednie ustawienie nadajnika to połowa sukcesu. Kolejną zasadą, bez której nie może obyć się montaż anten TV, jest bardzo precyzyjne ustawienie anteny w możliwie jak najlepszym położeniu, tak aby uzyskać najwyższą jakość sygnału. Jest to ważne, jeśli chcemy cieszyć się niezakłóconym odbiorem o każdej porze i przy różnych warunkach atmosferycznych. Najprawdopodobniej na tym etapie będziemy musieli skorzystać z pomocy drugiej osoby. Podczas gdy my będziemy delikatnie poruszać anteną, zmieniając nieco jej położenie, pomocnik będzie obserwował wartość jakości i siły sygnału na dekoderze lub telewizorze oraz ogólny odbiór. Kiedy znajdziemy optymalne ułożenie, mocujemy antenę.
Po piąte – stabilizacja
Po ustawieniu anteny w najlepszym dla dobrego odbioru położeniu i przymocowaniu całej konstrukcji, powinniśmy upewnić się, czy wszystko solidnie się trzyma i czy antena pozostaje nieruchoma. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę różne warunki atmosferyczne, na jakie antena będzie narażona. Przykładowo deszcz, śnieg i wiatr mogą skutecznie zmniejszyć jej stabilność, jeżeli montaż nie będzie odpowiedni.
Jeśli nie chcemy korzystać z usług fachowca, który profesjonalnie przeprowadza instalacje satelitarne i DVB-T, możemy wykonać to zadanie samodzielnie. Warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie, zadbać o jakość i dokładność pracy oraz zapewnić antenie odpowiednią stabilność i właściwe ustawienie względem nadajnika.
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu