Technologie
Czujniki etykiet – jakie są ich główne rodzaje?
Czujnik etykiet jest urządzeniem pozwalającym na wykrycie i przeprowadzenie kontroli na linii produkcyjnej. Powszechnie są używane w branżach spożywczej, farmaceutycznej i kosmetycznej. Są przeznaczone głównie do etykiet metalicznych, holograficznych, transparentnych oraz papierowych. Niekiedy zdarza się, że jeden czujnik może zostać użyty do kilku rodzajów etykiet. Produkty te są wyspecjalizowane, więc łatwo jest popełnić błąd przy doborze takiego urządzenia. Zakup najodpowiedniejszego sprzętu powinien zostać dokładnie przeanalizowany. Poniżej opisane zostały główne rodzaje czujników etykiet.
Czujniki w technologii pojemnościowej
Działają one na zasadzie zmian pola elektrycznego. Analizują etykiety poprzez przerwy oraz zmiany grubości, które wyzwalają kolejne sygnały. Pasują one zarówno do etykiet papierowych i transparentnych. Kolejną z zalet jest brak konieczności umieszczania dodatkowych znaczników na etykietach. Cena takiego sprzętu może być nieco wyższa niż np. czujników optycznych, jednak rekompensuje to elastyczność w zastosowaniu, a brak konieczności stosowania znaczników na etykietach obniża koszty produkcyjne. Czujniki te sprawdzają się w pracy przy wysokiej prędkości, więc znajdą swoje zastosowanie w przewijarkach, liczarkach lub krajarkach.
Technologia ultradźwiękowa
W tym przypadku etykiety są wykrywane przez wysyłanie i odbiór fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Są głównie przeznaczone do etykiet transparentnych, odblaskowych lub metalizowanych. Ogromną zaletą czujników w technologii ultradźwiękowej jest ich sprawność w wykrywaniu materiałów wszelkiego rodzaju. Do wad takiego rozwiązania można zaliczyć utratę dokładności przy wzroście prędkości oraz proces kalibracji, który może być dosyć czasochłonny.
Technologia optyczna
Źródło światła podczerwonego w postaci LED, wysyła sygnał świetlny do detektora zamontowanego naprzeciwko. Między nimi przechodzi etykieta, która zatrzymuje wiązkę światła, powodując odczyt. Ze względu na zasadę działania czujniki optyczne naturalnie nie są w stanie rejestrować etykiet transparentnych. Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie przerywnika na etykietach, jednak wprowadzi to koszt produkcyjny, który może przewyższyć cenę samego czujnika. Podobnie jak w przypadku czujników ultradźwiękowych przy wzroście prędkości dokładność maleje.
Czujniki do małych przestrzeni
Na rynku są dostępne również czujniki, które nie są ograniczone konstrukcją widełkową. W niektórych przypadkach może ona sprawić trudności przy montażu, wtedy sprawdzi się czujnik do małych przestrzeni. Nie wymaga on zamontowania w układzie sterującym.
Czym kierować się przy wyborze urządzenia?
Ważnym kryterium jest kalibracja. Niektóre czujniki etykiet nie wymagają kalibracji. Przydatną funkcją może okazać się auto-teach, która skraca i precyzuje proces konfiguracji. Z kwestii technicznych urządzenia warto zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Najbardziej istotne są zabezpieczenia przeciwzwarciowe oraz przeciążeniowe. Powinno się również dobrać odpowiednie złącze, które zapobiegnie niekompatybilności.
Wybierając czujnik etykiet, powinniśmy się skupić przede wszystkim na jego zastosowaniu. Każda z opisanych technologii ma swoje wady i zalety, jednak do każdego zastosowania znajdziemy odpowiedni rodzaj urządzenia. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim sam sposób etykietowania oraz prędkość pracy.
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu