Zdrowie
Czy podczas menopauzy jesteś skazana na suchość pochwy?
Suchość pochwy to uciążliwa dolegliwość, która może pojawić się u kobiety w każdym wieku. Według badań ten problem dotyka blisko 57% kobiet w okresie menopauzalnym. Czy tego typu zaburzenie można skutecznie leczyć?
Czym jest menopauza?
Okres pokwitania, nazywany potocznie menopauzą to moment, w którym następuje spadek aktywności hormonalnej jajników. O menopauzie można mówić wówczas, gdy przerwa między ostatnim krwawieniem miesięcznym jest dłuższa niż 12 miesięcy. Czas ten przypada zwykle pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. Specjaliści wyróżniają również okres premenopauzalny, następujący na kilka lat przez właściwym okresem pokwitania, a także postmenopauzalny, czyli ten po zakończeniu menopauzy.
Jak objawia się menopauza?
Menopauza stanowi okres szczególny dla kobiety z powodu licznych nieprzyjemnych dolegliwości. Na skutek niedoboru estrogenów dochodzi do różnego rodzaju zmian hormonalnych, ktore objawiają się m.in:
- uderzeniami gorąca,
- nocną potliwością,
- uczuciem zmęczenia,
- problemami z zasypianiem,
- kłopot z nietrzymaniem moczu.
Charakterystycznymi konsekwencjami podczas okresu przedmenopauzalnego oraz menopauzy właściwej jest również obniżone libido, a także suchość pochwy. Ta ostatnia dolegliwość należy do tych, która często stanowi temat nie tyle nieprzyjemny, co też wstydliwy dla pacjentki.
Suchość pochwy – jakie są jej powody?
W kontekście menopauzy głównym źródłem wystąpienia suchości pochwy okazuje się niskie stężenie estrogenów. To właśnie one odpowiadają za utrzymanie prawidłowego nawilżenia pochwy. Naturalnym jest więc, że ich obniżona zawartość może w konsekwencji doprowadzić do szeregu nieprzyjemnych objawów. Suchość pochwy rozpoznać można poprzez następujące czynniki:
- uczucie pieczenia i swędzenia pochwy,
- problem z oddawaniem moczu,
- poczucie dyskomfortu,
- ból podczas stosunku.
Jak poradzić sobie z suchością pochwy podczas menopauzy?
Na szczęście, przykra dolegliwość jest dość łatwa do wyleczenia. Chcąc szybko i skutecznie wyeliminować problem kobieta może zdecydować się na stosowanie kremów, żeli lub tabletek na nawilżenie pochwy. Na rynku istnieje wybór przeróżnych preparatów przeznaczonych dla pacjentek w okresie menopauzalnym. W przypadku wystąpienia problemu tego typu warto jednak skorzystać z konsultacji lekarskiej. Nie każdy preparat będzie bowiem odpowiednim źródłem nawilżenia miejsc intymnych.
Jakie preparaty na suchość pochwy są bezpieczne?
Poszukując dobrego żelu na suchość pochwy po menopauzie, a także w trakcie jej trwania zaleca się zwrócić uwagę na skład produktu. Skuteczne efekty stosowania zagwarantują preparaty zawierające kwas hialuronowy, mlekowy lub salicylowy. Naturalnego pochodzenia substancje wykazują właściwości silnie nawilżające, zaś wyroby na suchość pochwy z ich zawartością zawierają również neutralne pH.
Czego więc nie stosować na suchość pochwy w okresie menopauzalnym? Specjaliści zalecają pacjentkom unikać klasycznych lubrykantów erotycznych. Tego typu produkty często zawierają sztuczne barwniki czy związki zapachowe, które w przypadku codziennego stosowania mogą wywołać infekcję okolic intymnych.
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu