Technologie

Czy rodzaj śruby ma znaczenie?

Opublikowano

on

Połączenia śrubowe odpowiadają w dużym stopniu za bezpieczeństwo i stabilność konstrukcji. Jak wybrać właściwą śrubę i na jakich parametrach się skupić? Czym powinna charakteryzować się dobra śruba i w jaki sposób zabezpieczyć połączenie na dłużej?

Standaryzacja pomaga przy wyborze

Śruby to element standaryzowany, który spełnia określone normy techniczne, w tym ISO i PN. Certyfikacja oznacza nieco większą cenę, ale wpływa jednocześnie na bezpieczeństwo użytkowania elementu. Najczęściej stosuje się śruby nierdzewne i to nie tylko ze względu na wytrzymałość. W dużym stopniu śruby nierdzewne zapewniają wymaganą estetykę połączeń. Niektóre śruby sprawdzają się lepiej przy pracy z konkretnymi surowcami, chociażby drewnem, dlatego w procesie projektowania warto zapoznać się z właściwymi technikami łączenia, łatwymi w konserwacji i ewentualnym usunięciu. Nie chodzi tylko o to, żeby śruba właściwie się trzymała. W przypadku serwisu nie powinno być problemów z jej usunięciem, albo wymianą, a to sprawia niestety duże problemy wielu technikom.

Śruby grzybkowe wypadają doskonale w drewnianych łączeniach, a wprowadza się je specjalnym młotkiem. W przypadku nietypowych projektów można zdecydować się na zamówienie części o spersonalizowanych rozmiarach, czy specyficznych parametrach dotyczących ochrony przed substancjami chemicznymi. Jedna z najważniejszych zalet śrub grzybkowych dotyczy przypadkowego odkręcania. W porównaniu do innych śrub taki element nie porusza się samoistnie i zachowuje właściwą pozycję. Rozszczelnienie konstrukcji przez źle dopasowane łączenia to powszechny problem, chociażby przy amatorskim składaniu mebli. A zatem od rodzaju śruby i jakości połączenia zależy tak naprawdę bezpieczeństwo użytkowania danego mechanizmu.

Liczy się również estetyka

Śruby muszą spełniać również wymagania estetyczne, chociażby przy produkcji mebli ogrodowych, albo dodatków dekoracyjnych. Na rynku występują śruby standardowe i modele ozdobne, co wyraźnie wpływa na proces podejmowania decyzji projektowych. Dobra estetyka zachowana, dzięki zakończeniom śrub wpływa pozytywnie na konsumentów. Czarne śruby, nawet po otarciu wyglądają lepiej od tych zagrożonych korozją. Stałe połączenia śrubowe wymagają dopasowania  podkładek, nakrętek, a także przygotowania odpowiedniego otworu zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Niestety sama śruba nie wystarczy do sprawnego zabezpieczenia konstrukcji, ale zawsze występuje w pakiecie.

Przewidywanie problemów serwisowych w przyszłości

Już na etapie wyboru śruby warto zastanowić się nad jej właściwościami, a także perspektywą odkręcenia w przyszłości. Skorodowane elementy wymagają zastosowania specjalistycznych, wręcz idealnie dopasowanych do uszkodzenia narzędzi. Uszkodzone śruby posiadają nieregularne kształty i przedłużają konserwację, co oznacza naturalnie wyższe koszty. Inwestycja w dobre, certyfikowane śruby chroni przed takimi problemami i gwarantuje bezproblemowy odbiór projektu.

Na zakończenie

Na śrubach nie warto oszczędzać, ponieważ odbijają się na bezpieczeństwie połączeń i stanowią podstawę większości prac technicznych.

Trending

Exit mobile version