Sport
Czy warto studiować psychologię medyczną?
Współcześnie zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną dla osób chorych i ich bliskich rośnie lawinowo. Wiąże się to nie tylko z dużą liczbą pacjentów z różnymi schorzeniami, ale także z tym, że żyjemy w czasach, w których wielu ludzi boryka się z permanentnym stanem poczucia braku sensu, smutku i samotności. Mówi się wręcz, że jest to znak naszych czasów. Każdy lekarz przyzna, że w procesie leczenia i regeneracji odpowiednie podejście i motywacja to podstawa, bez której próżno oczekiwać dobrych efektów. W trosce o to, aby opieka nad pacjentem była kompleksowa coraz większą wagę przykłada się do psychologii medycznej.
Patrząc w przyszłość
Bardzo często zdarzało się, że pacjent objęty leczeniem konkretnego schorzenia somatycznego był pozostawiany samemu sobie, jeśli chodzi o kondycję psychiczną. Nie pozostawało to bez wpływu na efekty terapii, która mimo swojej zasadności nie przynosiła pożądanych efektów ze względu na zły stan psychiczny pacjenta. Dlatego też w wielu krajach o wysokich standardach opieki zdrowotnej włączenie psychologii medycznej w profilaktykę i opiekę zdrowotną nad pacjentem stało się czymś naturalnym. Podobne zasady zaczęto stopniowo wprowadzać w naszym kraju, choć wciąż nie odpowiada to rzeczywistym potrzebom, które są coraz większe i rosną wraz z ilością chorych.
Uczelnie w Polsce wprowadzają do swojej oferty edukacyjnej psychologię medyczną jako kierunek studiów. Uzasadnia to fakt, iż zawód psychologa medycznego to z pewnością zawód przyszłości. Absolwent tego kierunku będzie mógł skutecznie pomagać zarówno ludziom chorym oraz ich bliskim, którzy niosą ciężar choroby razem z nimi. Tendencje pokazują, że psycholog medyczny będzie wkrótce jednym z najbardziej poszukiwanych specjalistów zarówno w kraju, jak i za granicą.
Tam gdzie pacjent
Człowiek jest jednością psychosomatyczną. Udowodnione zostało, że szereg chorób somatycznych ma podłoże psychiczne. Trudno więc oddzielić zdrowie fizyczne i psychikę i zająć się wyłącznie jedną z tych sfer. Psycholog medyczny w swojej pracy ma za zadanie wspierać pacjentów, ale także lekarzy, tak aby rezultaty leczenia były najlepsze z możliwych.
Jego praca będzie potrzebna w publicznych i niepublicznych placówkach służby zdrowia (przychodniach, ośrodkach zdrowia, szpitalach, centrach medycznych), hospicjach stacjonarnych, oddziałach opieki paliatywnej, zakładach opiekuńczo-leczniczych, zespołach opieki domowej oraz infolinii medycznej. Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z pacjentami, bez względu na rodzaj choroby, jej przebieg i rokowania.
Chociaż wcale tego nie chcemy, chorujemy i szukamy pomocy. Rośnie także świadomość Polaków w kwestii zdrowia psychicznego. Terapie i spotkania z psychologiem przestają być wstydem i tematem tabu, ale zaczynają być podstawową formą troski o swoje zdrowie i samopoczucie. Wykształceni psycholodzy medyczni posiadają odpowiednią wiedzę do tego, ab rozpocząć pracę z osobami chorymi i niepełnosprawnymi, po ciężkich i traumatycznych przeżyciach związanych z przebytymi zabiegami chirurgicznych, z pacjentami na oddziałach onkologicznych, kardiologicznych, intensywnej terapii, ale także z osobami z czysto psychicznymi schorzeniami, np. z depresją, uzależnieniem czy po podjęciu prób samobójczych. Na tym nie koniec. Bardzo często równie niezbędna jest pomoc osobom z rodziny pacjentów, którzy w obliczu choroby ukochanej osoby, zaczynają tracić wolę życia, zamiast wspierać swojego chorego.
Na psychologa medycznego czeka współcześnie wiele wyzwań, ale na pewno nigdy nie zabraknie osób, którym trzeba i warto pomóc.
Inspirowane: wsr.edu.pl – fizjoterapia
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu