Biznes
Dlaczego warto natłuszczać paszę olejem sojowym?
Żywienie zwierząt hodowlanych ma ogromne znaczenie dla ich prawidłowego rozwoju. Aby otrzymywały odpowiednią ilość kalorii, stosuję się dodatki paszowe, na przykład w postaci olejów, które wpływają na ich jakość i smak pożywienia. Do wyboru są zarówno oleje roślinne, jak i zwierzęce, jednak obecnie najbardziej ceniony jest olej sojowy. Zawiera bowiem wiele cennych składników, takich jak kwas linolowy, kwas oleinowy, kwas linolenowy, fitosterole, witaminę K i E oraz jako jeden z nielicznych tłuszczów – dużą dawkę lecytyny, flawonoidów i steroli, które mają szerokie działanie prozdrowotne. Jego wartość jest bezkonkurencyjna. Z tego powodu olej sojowy stał się najbardziej popularnym olejem do natłuszczania paszy wśród hodowców zwierząt gospodarskich.
Dlaczego w ogóle natłuszcza się paszę?
Pasza sama w sobie nie ma aż tylu wartościowych składników. Poza tym młode zwierzęta spożywają jej na tyle mało, że nie odpowiada to wymaganemu wskaźnikowi energetycznemu, który wynosi 11,5 MJ dla kur niosek, 13,4 MJ dla kurcząt rzeźnych oraz 13 – 14 MJ dla trzody chlewnej, a w konsekwencji nie zaspokaja potrzeb zwierząt. Oprócz energii natłuszczona pasza:
- jest źródłem potrzebnych dla prawidłowego rozwoju zwierząt witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych;
- chroni organy wewnętrzne zwierząt przed urazami i pełni funkcję izolatora termicznego;
- wzbogaca smak i poprawia konsystencję paszy, a co za tym idzie zwiększa przyrost masy zwierząt;
- zmniejsza pylenie paszy i poprawia wskaźnik produkcji.
Olej sojowy – właściwości
Olej sojowy cechuje się wysoką wartością energetyczną, która wynosi 37 MJ EM/1 kg. Dodatki paszowe w postaci oleju sojowego uzupełniają więc niedobory kaloryczne oraz sprawiają, że pasza jest odpowiednio zbilansowana. Wpływają również na prawidłowy rozwój tkanek u zwierząt na każdym etapie hodowli. Stosowanie oleju sojowego przynosi zatem same korzyści, do których zalicza się również:
- regulację ważnych procesów fizjologicznych w organizmie zwierząt;
- poprawę smaku paszy, co sprawia, że mieszanka jest chętniej zjadana przez zwierzęta;
- działanie prozdrowotne;
- są budulcem ważnych substancji wchodzących w skład tkanek;
- poprawę wartości dietetycznej mięsa, a w przypadku drobiu także jaj.
Natłuszczanie paszy olejem sojowym poprawia również stan maszyn na linii produkcyjnej oraz ogranicza nakłady pracy potrzebne na czyszczenie mieszalni, ponieważ zmniejsza pylenie kaszy.
Zastosowanie oleju sojowego
Olej sojowy powinien być stosowany w odpowiednich proporcjach. Jeśli chodzi o drób, wyniki badań sugerują, że dodatki paszowe powinno wprowadzać się do pasz przeznaczonych dla kurcząt brojlerów w ilości 30 g oleju sojowego, 30 g oleju lnianego oraz 150 mg witaminy E (w przeliczeniu na 1 kg paszy). Tak skomponowana mieszanina tłuszczy pozwala uzyskać w lipidach mięsa najkorzystniejszy pod względem żywieniowym stosunek kwasów tłuszczowych PUFA n-6 do PUFA n-3. Z kolei trzoda chlewna osiąga dzienny przyrost przekraczający nawet 1000 g. Z tego powodu, aby w pełni wykorzystać potencjał tkwiący w tym gatunku, niezbędne jest prawidłowe żywienie, zbilansowana dieta i dostarczanie odpowiedniej ilości energii, czyli podawanie paszy natłuszczonej olejem sojowym.
Olej sojowy jest niezbędnym i wysokoenergetycznym składnikiem diety zwierząt. Zwiększa przyrost masy ciała i poprawia smak paszy. Jest najczęściej wybieranym przez hodowców olejem roślinnym do natłuszczania mieszanek paszowych. Jego prozdrowotne działanie sprawia, że nie ma sobie równych, a jego wysoka jakość wciąż pozostaje bezkonkurencyjna.
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu