Zdrowie
Indeks glikemiczny: czym jest w życiu cukrzyka oraz jak prawidłowo z niego korzystać?
Na początku ustalmy jedno: INDEKS GLIKEMICZNY nie jest dedykowany tylko i wyłącznie cukrzykom. Owszem – to głównie IM dostarcza wskazówek, jak się odżywiać. Mogą jednak z niego korzystać również osoby, których ta choroba ( na szczęście ) nie dotyczy.
Indeks glikemiczny dzieli żywność na grupy w zależności od tempa wchłaniania cukru we krwi. Pokazuje tempo wzrostu stężenia cukru we krwi po spożyciu danego produktu.
Tempo wzrostu poziomu glukozy we krwi po spożyciu określonego produktu, zawierającego 50g przyswajalnych węglowodanów w porównaniu do tempa wzrostu poziomu glukozy po spożyciu 50g węglowodanów z glukozy lub białego pieczywa określa indeks glikemiczny. Dotyczy on jedynie produktów zawierających węglowodany (pieczywo, kasza, makaron, ryż, warzywa czy owoce). Nie będzie on dotyczył produktów będących źródłem białka i tłuszczów (mięsa, ryb i olejów).
Są czynniki wpływające na wysokość indeksu glikemicznego. Należą do nich: obróbka termiczna (np. surowa marchew ma niższy IG niż gotowana); stopień rozdrobnienia produktu (im bardziej rozdrobniony, tym szybciej wzrośnie poziom glukozy po jego spożyciu); dojrzałość i odmiana produktu (owoc bardziej dojrzały ma niższy indeks).
Można opóźnić wchłanianie węglowodanów dzięki błonnikowi w postaci otrąb.
Tempo spożywania potrawy również wpływa na wartość indeksu glikemicznego. Należy jeść powoli i dokładnie przeżuwać pokarm. Szybkie jedzenie spowoduje również szybszy wzrost glikemii.
Im wyższy jest indeks produktu tym szybciej ulega on strawieniu powodując gwałtowny wzrost, a później szybki spadek poziomu cukru we krwi. Dla zdrowia osób z cukrzycą jest to bardzo niekorzystne.
Zdrowsze są produkty o niskim i średnim indeksie glikemicznym. Dlaczego? Nie powodują tak dużych wahań glikemii ( poziomu cukru we krwi ).
Biorąc pod uwagę wartość IG produkty spożywcze zostały podzielone na trzy grupy:
- Mały IG (< 50 );
- Średni IG ( 51-75 );
- Duży IG ( > 75 ).
Produkty posiadające duży IG są przyczyną gwałtownego wzrostu i szybkiego spadku poziomu cukru we krwi. Powoduje to zwiększenie zapotrzebowania na insulinę. Nie jest to dobre dla diabetyków. Dlatego więc produkty takie nie są zalecane.
Ponadto produkty z tej grupy IG powodują zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej, stanowią ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca, cukrzycy typu 2,niealkoholowego stłuszczenia wątroby, dny moczanowej i wielu nowotworów.
Poza tym, że produkty mają IG, mają również Ładunek Glikemiczny.
W zależności od jego wielkości, produkty podzielono również na trzy grupy:
- Mały ładunek glikemiczny (<,= 10);
- Średni ładune sk glikemiczny ( 11-19 );
- Duży (>= 20 )
Im większy jest ŁG, tym większe jest stężenie glukozy we krwi. To z kolei wiąże się z mocniejszą odpowiedzią insulinową na spożyty produkt.
Nie należy jednak bezkrytycznie patrzeć na IG produktów.
Może się zdarzyć, że produkty o zbliżonym IG mogą mieć różne ŁG. Te z wysokim ŁG wpływają na wzrost ilości tkanki tłuszczowej w organizmie.
Można postarać się zmienić swoją dietę na tę o niskim IG.
A oto pięć kroków w tym kierunku:
- Wybierać produkty pełnoziarniste;
- Ograniczyć cukry proste;
- Stosować krótką obróbkę termiczną (warzywa);
- Komponować odpowiednio posiłki;
- Ograniczyć udział węglowodanów.
Aby ułatwić diabetykom dobór produktów pod względem IG stworzono tabele zawierające produkty oraz ich indeks glikemiczny. W ten sposób każdy może skomponować swój posiłek tak, aby IG był jak najbardziej sprzyjający naszemu zdrowiu.
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu