Budownictwo
Instalacja na gaz propan – jakie formalności trzeba spełnić?
Instalacja na gaz propan, jak każda inwestycja czy budowa, wymaga dopełnienia pewnych formalności. Nie są one skomplikowane ani uciążliwe, jednak nie można o nich zapomnieć czy ich zaniedbać. Z właściwą firmą lub doradcą cały proces przebiegnie szybko, sprawnie i bez komplikacji. Ze swojej strony wskażemy, jakie dokumenty przygotować i do jakich urzędów zgłosić budowę instalacji. Innymi słowy, jakich formalności trzeba dopełnić, aby móc w pełni legalnie wykonać instalację na gaz propan na swojej posesji.
Nowa instalacja na gaz propan – od czego zacząć?
Wykonanie nowej instalacji na gaz propan wiąże się z potrzebą przeprowadzenia niezbędnych prac monterskich. Jednak inwestorom zdarza się zapomnieć, że przed przystąpieniem do prac na posesji, należy dopełnić pewnych formalności. Trzeba przecież wiedzieć, gdzie można kopać, dokładnie zaplanować, w którym miejscu posadowić zbiornik na gaz propan na terenie działki oraz czy ma być to zbiornik naziemny, czy też podziemny. Dlaczego nie można tego zrobić pomijając etap wypełniania dokumentacji? Odpowiedź jest prosta – należy sprawdzić czy w miejscu zaplanowanym przez nas dla podziemnego zbiornika nie ma wód gruntowych, albo też czy w miejscach, gdzie będą wykonywane wykopy pod zbiornik na gaz (czy rurki wchodzące w skład instalacji), nie biegnie już jakaś inna instalacja. Tak znienawidzone przez wszystkich formalności mogą zadecydować o naszym bezpieczeństwie i powodzeniu prac związanych z wykonywaniem nowej instalacji na gaz propan.
Wszystko rozpoczyna się od projektu technicznego instalacji gazowej. Chcąc go wykonać, potrzebujemy aktualnej mapy naszej działki do celów projektowych. Następnie zgłaszamy się do projektanta posiadającego uprawnienia odpowiednie do wykonania takiego projektu. W projekcie technicznym zostaje ujęta lokalizacja zbiornika na gaz płynny propan oraz przyłącza gazowego. Wymagane jest także zatwierdzenie zbiornika przez rzeczoznawcę ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych i uzgodnienie z nim całego projektu. Przyjmuje się, że tego typu uzgodnienia okołoprojektowe należą do obowiązków projektanta.
Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie budowy?
Zbiornik na gaz propan to dość duży sprzęt, który będziemy musieli umieścić na swojej działce. Najpoważniejszym i najczęstszym dylematem jest czy musimy starać się o pozwolenie na jego budowę, czy też wystarczy jedynie samo zgłoszenie budowy zbiornika. Okazuje się, że odpowiedź jest bardziej złożona i niekoniecznie taka oczywista. Kwestię wątpliwości pomiędzy pozwoleniem na budowę i zgłoszeniem budowy rozstrzyga wielkość i pojemność zbiornika.
W przypadku zbiornika na gaz płynny propan – zarówno naziemnego, jak i podziemnego, o pojemności do 7 m3, czyli 7000 litrów, wystarczy zgłoszenie budowy instalacji do Starostwa Powiatowego. Pozwolenie na budowę wymagane jest wyłącznie w przypadku zbiorników na gaz, których pojemność przekracza 7 m3. Zgłaszając budowę nowej instalacji w Starostwie Powiatowym powinniśmy zabrać ze sobą nie tylko wniosek zgłoszenia i oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Niezbędny jest również projekt techniczny wykonany przez uprawnionego projektanta, uzgodniony z rzeczoznawcą ds. ochrony przeciwpożarowej, a także kopie uprawnień projektanta i aktualnego zaświadczenia o przynależności projektanta do Izby Inżynierów Budownictwa.
Zakończenie prac i formalności, czyli odbiór instalacji
Po dopełnieniu wszystkich wspomnianych formalności można przystąpić do wykonania prac związanych ze zbiornikiem na propan i instalacją gazową. Prace te obejmują wykonanie wykopu pod instalację, płyty fundamentowej pod zbiornik na gaz płynny propan oraz montaż zbiornika razem z uziemieniem i instalacją zewnętrzną. Następnym krokiem jest pierwsze tankowanie zbiornika gazem płynnym. Mogłoby się wydawać, że tak kończą się wszystkie prace związane z instalacją na gaz propan. Jednak wymagany jest jeszcze jej odbiór końcowy.
Zgłoszenie instalacji do odbioru końcowego dokonuje się w Urzędzie Dozoru Technicznego. Po zgłoszeniu, na miejscu prac pojawia się Inspektor Urzędu Dozoru Technicznego, by przeprowadzić taki odbiór. Tym samym następuje zakończenie prac i formalności z nimi związanych.
Źródło: LPG Direct – gaz propan
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu