Sport
Jakie elementy składają się na mundur wojskowy polowy?
Po wielu zawirowaniach związanych z należnościami mundurowymi dla żołnierzy Wojska Polskiego w kwietniu 2012 roku Minister Obrony Narodowej podpisał ostatecznie rozporządzenie, które zakończyło pewien etap związany z modernizacją ubioru polskich żołnierzy. Jak obecnie wygląda mundur wojskowy polowy?
Trochę historii
Obecne umundurowanie polowe wz. 2010 zastąpiło długo wykorzystywane umundurowanie polowe wz. 93. Ten drugi wzór powstał jeszcze w latach 90. XX wieku, a jego krój nawiązywał do mundurów polowych MORO w wersji dla wojsk powietrznodesantowych, które wprowadzone były przez Ludowe Wojsko Polskie między 1960 a 1970 rokiem.
Żołnierze, którzy brali udział w misjach w Iraku i Afganistanie zgłaszali uwagi, iż dotychczasowe mundury są mało funkcjonalne, a wręcz przestarzałe, biorąc pod uwagę wymagania obecnego pola walki. Materiały użyte do ich tworzenia były nietrwałe, czego skutkiem były sytuacje, w których żołnierze wyjeżdżali na patrole w mundurach… amerykańskich.
W końcu jednak, zgodnie z rozporządzeniem ministra, nowe umundurowanie zostało wprowadzone w czterech wariantach: mundur polowy wzór 2010 – 123UP/MON, mundur polowy letni wzór 2010 – 123UL/MON, mundur polowy tropikalny w kamuflażu pustynnym wzór 2010 – 123UT/MON, mundur polowy specjalny wzór 2010 – 123SP/MON.
Elementy munduru
Mundury polowe wz. 2010 występują w trzech wersjach materiałowych: wykonanej z tkaniny US-21 (ripstop, 83% bawełna 17% poliester o gramaturze 190 g/m²- 123UL/MON i 123UT/MON), US-22/1 (twill, 50% bawełna 50% poliester o gramaturze 255 g/m²- 123UP/MON) oraz USP-1/1 (trudnopalna, wykonana z 50% Kermelu i 50% wiskozy o gramaturze g/m² – 123SP/MON). W umundurowaniu trudnopalnym, do szycia zastosowano nici z aramidu.
Mundur polowy wz. 2010 składa się z bluzy i spodni. Kamuflaż pozostał bez zmian i jest to „pantera” lub „pantera pustynna”. Zmienił się natomiast sposób jego nanoszenia, który ma miejsce już na etapie produkcji materiału. To w założeniu ma sprawić, że barwy będą trwalsze.
Bluza munduru jest obszerna i ma prosty krój, który podobny jest do bluzy amerykańskiego ACU. Usunięto dolne kieszenie, co sprawia, że noszenie jej wpuszczonej w spodnie jest o wiele łatwiejsze. Oprócz tego górna część munduru została wyposażona w kołnierz ze stójką i „skrzela” na plecach, które zwiększają zakres ruchów. Posiada ona dwie kieszenie na piersiach ustawione tak, aby łatwiej można było do nich sięgać, dwie na ramionach i jedną na długopisy, która znajduje się na lewym przedramieniu. Kieszenie piersiowe są pomniejszone i łatwiejsze do otwierania dzięki dzielonemu rzepowi pod klapką. Wewnątrz kieszeni znajdziemy przyszytą pętlę z taśmy, która ma pozwolić na montowanie linki zapobiegającej zgubieniu różnych przedmiotów. Między kieszeniami znajduje się miejsce na pagon. Nad prawą kieszenią znajduje się kawałek rzepu, który pozwala przypiąć w tym miejscu plakietki z nazwiskiem. Bluza zapinana jest na cztery guziki kryte patką oraz rzep, który zapina się, jeśli kołnierz zostaje postawiony.
Spodnie w obecnym mundurze polowym są proste. Brakuje w nich klina w kroku, który zwiększałby zakres ruchów. Zmniejszono ilość kieszeni. W spodniach znajdziemy ich zaledwie cztery (biodrowe i udowe). Kieszenie na udach mają trzy zaszewki, które zwiększają pojemność. Zamykane są klapkami pochylonymi do przodu. Kieszenie te zamykane są wyłącznie naczepy, co może okazać się problematyczne w przypadku przenoszenia większych przedmiotów.
W spodniach wz. 2010 użyto łat wzmacniających na pośladkach, a także wzmocniono krok. Rozporek zapinany jest na guziki. Mankiety nogawek można ściągnąć płaską taśmą, a spodnie mają również odpinaną gumę, którą można przełożyć pod piętą. To ułatwia noszenie spodni w butach.
Zmiana munduru wojskowego polowego była konieczna, a jej celem było dostosowanie jej do charakteru zadań, z jakimi może obecnie spotkać się żołnierz w czasie trwania misji wojskowej.
Inspirowane: AroBron.pl – sklep militarny
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu