Zdrowie
Kiedy suchość pochwy powinna być powodem do niepokoju?
Dyskomfort w okolicach intymnych sprawia, że wykonywanie codziennych czynności staje się trudniejsze. W wielu przypadkach, pieczenie i swędzenie nie przechodzą po kilku dniach. Czy suchość pochwy zawsze powinna być powodem do niepokoju? W tym wpisie dowiesz się, dlaczego warto zareagować w przypadku wystąpienia tego typu objawów.
Suchość pochwy – jakie są przyczyny?
Istnieje wiele sytuacji, których następstwem może być suchość pochwy. Jedną z najważniejszych jest nagły wzrost lub spadek hormonów, takich jak estrogen i testosteron. To reakcja naturalna w przypadku ciąży, menopauzy, a także w cyklu menstruacyjnego.
Suchość pochwy może pojawić się również na skutek przyjmowania niektórych leków lub przechodzenia określonej metody leczenia np. radioterapii. Zbyt mała ilość naturalnego śluzu jest też objawem charakterystycznym dla pierwszego trymestru ciąży i okresu karmienia piersią.
Suchość pochwy można rozpoznać po następujących objawach:
- suchość i swędzenie pochwy,
- uczucie parcia na pęcherz,
- czucie pochwy przez ubranie,
- ból podczas stosunku i oddawania moczu.
Suchość pochwy po okresie – czy jest normalna?
W trakcie cyklu menstruacyjnego dochodzi do wzmożonej produkcji hormonów. Ma to miejsce przede wszystkim w drugiej fazie, podczas której dochodzi do odbudowy endometrium. W związku z tym, suchość pochwy po okresie może okazać się nawracającym problemem. Jej prawdopodobieństwo jest wyższe, gdy układ immunologiczny kobiety jest osłabiony. Na szczęście, tego typu dolegliwości można dość łatwo wyleczyć. Wystarczy udać się do ginekologa, który wypisze receptę na preparaty przeznaczone do niwelowania objawów suchości pochwy.
Jak się leczy suchość okolic intymnych?
Leczenie przykrych objawów jest uzależnione od przyczyny ich występowania. Najczęściej lekarz przepisuje pacjentce środki medyczne, które mają za zadanie nawilżyć i chronić okolice intymne przed podrażnieniami. Preparaty na suchość i swędzenie pochwy zawierają silne składniki regeneracyjne, takie jak kwas hialuronowy, wyciąg z rumianku czy pantenol.
Ważne, by do terapii suchości pochwy stosować produkty dostępne w aptece. Olejki nawilżające przeznaczone do współżycia często są tworzone na bazie silikonu, co może przyczynić się do spotęgowania problemu.
Preparaty na suchość pochwy po okresie to zazwyczaj kremy i maści do stosowania miejscowego. Ginekolog może też przepisać pacjentce globulki dopochwowe. To rozwiązanie jest częściej wybierane w przypadku suchości pochwy występującej na skutek menopauzy lub chemioterapii.
Pieczenie w okolicach intymnych jest objawem, z którym zawsze warto zgłosić się do lekarza. Brak reakcji w tym zakresie może spowodować poważne zagrożenie dla komfortu seksualnego oraz życia pacjentki. Warto więc nie wstydzić się, jeśli suchość pochwy stanowi problem danej kobiety.
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu