Technologie
Najpopularniejsze na rynku czujniki obecności – przegląd dostępnych rozwiązań
Używanie czujników obecności to w dzisiejszym świecie standard, który można znaleźć w wielu miejscach i branżach. Moduły tego typu wykorzystywane są między innymi do produkcji inteligentnego oświetlenia, które uruchamia się tylko w sytuacji, gdy jest to konieczne. Szeroko pojęty przemysł, w którym wykorzystuje się urządzenia automatyzujące pracę, jest zdecydowanie bardziej wydajny. W przeciągu najbliższych lat zapewne powstaną kolejne sposoby analizowania obecności, wykorzystujące znane lub jeszcze nieodkryte technologie. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań, a każde z nich cechuje się nieco innymi właściwościami. Przed zakupem warto więc poznać te najpopularniejsze.
Zbliżenie materiału bez fizycznego kontaktu
Jednym z popularnych rozwiązań są czujniki indukcyjne, działające dzięki obecności zmiennego pola magnetycznego i reagujące na przemieszczanie się metalowego elementu. Czujniki indukcyjne są bardzo często wykorzystywane w precyzyjnych urządzeniach automatyzujących pracę w zakładach, w robotyce oraz w szeroko pojętym przemyśle. W sprzedaży dostępne są czujniki walcowate lub prostokątne o różnych średnicach.
Aspekt zbliżenia wykorzystują również czujniki pojemnościowe, z tą różnicą, że ich pole reaguje na dowolny materiał (np. tworzywa sztuczne, drewno, papier). Często zdarza się, że czujniki pojemnościowe reagują z różnym zasięgiem na poszczególne materiały, dlatego warto wziąć ten czynniki pod uwagę bezpośrednio przed zakupem. Ich główne zastosowanie to automatyka i robotyka, a podstawową zaletą jest ich liniowość w stosunku do metali. Ponadto pozwalają na wysoką precyzję i stabilność temperaturową.
Analiza promieni światła
Czujniki optyczne, jak sama nazwa wskazuje, korzystają z technologii emitującej promień świetlny, który zostaje odebrany przez odbiornik. Każde przecięcie wiązki powoduje przerwanie lub zmianę sygnału, co zostaje niezwłocznie wykryte. Czujniki optyczne znalazły zastosowanie przede wszystkim w identyfikacji obiektów czy określaniu poziomów cieczy. Czujniki optyczne refleksyjne oprócz zwyczajnych zastosowań, odróżniają odbicie od powierzchni błyszczącej. Technologia ta nie jest jednak pozbawiona wad. Do prawidłowego działania modułów wymagane jest bowiem środowisko pozbawione większych zabrudzeń, które mogłyby wpływać na emitowany promień.
Fala dźwiękowa – źródło informacji
Nie tylko światło może być wykorzystywane do produkcji czujników. Dźwięk także może być istotnym nośnikiem informacji. Czujnik ultradźwiękowy wysyła wysokie, niesłyszalne przez człowieka dźwięki, a po otrzymaniu odbitego sygnału analizuje ścieżkę pod względem czasu powrotu sygnału. Czynność ta pozwala określić zmiany zachodzące w przestrzeni. Moduł tego typu idealnie nadaje się do miejsc, w których czujniki optyczne nie są w stanie pracować ze względu na skrajne temperatury, nadmierną wilgotność, wzmożone drgania czy wysokie zanieczyszczenie powietrza. Czujniki te potrafią bardzo szczegółowo analizować odległości, często nawet z dokładnością do kilku milimetrów. Najczęściej czujnik ultradźwiękowy spotkać można w przemyśle, automatyce oraz w urządzeniach wykrywających obiekty (np. ilość produktów na linii produkcyjnej).
Każdy z czujników obecności posiada odmienne parametry i właściwości. Warto przeanalizować zasady działania poszczególnych technologii, gdyż tylko w ten sposób można uzyskać optymalne rozwiązania i osiągnąć zamierzone cele. Zasadniczo nie ma idealnego czujnika, dlatego proces decyzyjny powinien przebiegać w oparciu o oczekiwania użytkownika, specyfikę branży czy środowisko pracy.
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu