Bez kategorii
Napady płaczu u kilkulatka – jak sobie z nimi radzić?
Trudne emocje u kilkulatków mogą mieć różne przyczyny. Najmłodsi dopiero uczą się rozpoznawać i regulować uczucia, dlatego często dochodzi do napadów płaczu, agresji, smutku czy lęku. Zadaniem rodziców jest w tym wypadku towarzyszenie dziecku – zauważanie emocjonalnych trudności oraz nauka akceptacji i reagowania na pojawiające się impulsy. Jak wspierać dziecko w przypadku napadu płaczu? Podpowiadamy.
Znajdź przyczyny emocjonalnego uniesienia dziecka
Każda emocja, której doświadcza człowiek ma swoje przyczyny – zazwyczaj jest to niespełnione oczekiwanie, zaniedbana potrzeba czy obawy co do przyszłości. Najmłodsi również doświadczają emocjonalnych uniesień, ale nie są jeszcze w stanie kontrolować reakcji ciała, dlatego często płaczą, krzyczą czy tupią nogami. W takim momencie warto uspokoić dziecko, np. rozmową czy przytuleniem, a później na spokojnie porozmawiać o sytuacji. Co wywołało silną reakcję emocjonalną? Okaż dziecku zrozumienie i nie umniejszaj jego doświadczeniu – to, co myśli i czuje jest ważne, mimo że dorosłym może wydawać się tylko błahostką. Wyraź wsparcie i zapewnij, że może liczyć na ciebie w każdej sytuacji. Zaproponuj alternatywne, zdrowe metody radzenia sobie ze złością lub smutkiem. W dzisiejszych czasach zaburzenia zachowania u dzieci są coraz częstszym problemem, dlatego nie wolno ich bagatelizować, to może bowiem prowadzić nawet do depresji.
Regularne napady płaczu u dziecka – jak pomóc najmłodszym?
Częste kryzysy emocjonalne, których doświadcza pociecha powinny być dla rodziców sygnałem ostrzegawczym. Być może niezbędna okaże się pomoc psychologa dziecięcego – taki specjalista dzięki obszernej wiedzy i doświadczeniu będzie w stanie dogłębnie zrozumieć problem i zaproponować rozwiązania. Częste napady płaczu mają bowiem negatywny wpływ na zdrowie i mogą świadczyć o wielu trudnościach, których doświadcza dziecko. Czasem przyczyny są bardzo prozaiczne – niewyspanie, głód, zmęczenie, ale niekiedy okazuje się, że dziecko doświadcza stanów lękowych czy innych zaburzeń, które objawiają się niekontrolowanym płaczem. Rodzice nigdy nie powinni robić z tego powodu wymówek czy co gorsza obśmiewać sytuacji. W trakcie napadu płaczu najważniejsze jest sprowadzenie dziecka przez rodzica na powrót do harmonii i równowagi emocjonalnej – tylko w takim wypadku najmłodszy będzie mógł spojrzeć na sytuację z dystansu, a także nauczyć się czym są emocje i jak reagować na nie w sposób bezpieczny dla siebie i otoczenia.
Jeżeli napady płaczu trwają przez dłuższy czas warto skorzystać z pomocy specjalisty, natomiast jeżeli jest to rzadka reakcja, jedynie na sytuacje ekstremalnie stresowe to wsparcie, akceptacja i wyjaśnienie sytuacji maluchowi zda tutaj w zupełności egzamin.
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu