Finanse
Nowe zbiorniki na gaz propan – inwestuj w pewne rozwiązania
Nowy zbiornik na gaz to wyższa cena, ale i gwarancja bezpieczeństwa oraz bezproblemowego użytkowania. Jednak, czy jego zakup naprawdę się opłaca? Dowiedzieć się tego można z niniejszego artykułu.
Jakie zbiorniki na gaz propan
Wybór ogrzewania domu za pomocą gazu propan wiąże się z koniecznością podjęcia kilku ważnych decyzji, które będą miały wpływ między innymi na ponoszone koszty, ewentualną bezproblemowość w trakcie użytkowania instalacji i częstotliwość tankowania zbiornika.
Po pierwsze, wybrać należy pomiędzy zbiornikiem na gaz propan podziemnym, a naziemnym. Drugą decyzją jest ta, dotycząca pojemności zbiornika. Po trzecie, wziąć należy pod uwagę możliwość zakupu własnego sprzętu lub wydzierżawienia go.
Dla osób, które cenią niezależność oraz koszty ogrzania jedyną opcją jest kupno zbiornika na gaz i niewiązanie się na stałe z jednym dostawcą. Podejmując taką decyzję stajemy przed kolejnym wyborem: który zbiornik wybrać – nowy czy używany.
Nowe zbiorniki na gaz
Jedyną wadą nowych zbiorników jest ich cena. Zależy ona oczywiście od rodzaju zbiornika, jego pojemności. Należy również wziąć pod uwagę, że oferty różnych dostawców mogą nieznacznie się od siebie różnić. Niemniej jednak, decydując się na nowy sprzęt, należy się liczyć z koniecznością zapłaty za niego( zbiornik 2700 nadziemny) od 6 do 7 tys. zł. Może się wydawać, że jest to wygórowana cena, jednak z reguły uwzględnia ona koszt transportu, którego samodzielne zorganizowanie mogłoby stać się źródłem niejednego problemu. Zbiornik na gaz, nawet ten o najmniejszej pojemności, jest pokaźnych rozmiarów i zaangażowanie do jego przewozu nieprzystosowanego pojazdu jest złym pomysłem. Sprzęt do przechowywania gazu propan musi być unieruchomiony w trakcie transportu, w przeciwnym wypadku może dojść do jego uszkodzenia.
Jak każdy nowy sprzęt, nieużywany zbiornik na gaz jest gwarancją bezproblemowego użytkowania. Daje większą pewność bezawaryjności i tym samym braku przerw w zakresie dostawy ciepła oraz ciepłej wody do domu. Jeśli posiada się odpowiednio duży budżet, warto zdecydować się na nie eksploatowany wcześniej zbiornik – przemawia za tym jego gwarancja i żywotność, która jest zdecydowanie dłuższa niż zbiornika używanego. Szczególnie osoby, które planują zakup podziemnego zbiornika na gaz powinny skierować swoją uwagę ku jego nowym wersjom. Utrata szczelności przez będący pod ziemią używany sprzęt może okazać się trudna do stwierdzenia.
Pojemności zbiorników na gaz propan
Budynki różniące się od siebie gabarytami mają z reguły różne zapotrzebowanie na ciepło. Dlatego aktualnie dostępne są trzy wielkości zbiorników na gaz. Daje to możliwość dostosowania sprzętu do swojego zapotrzebowania. Zapewnia również ogromną wygodę w użytkowaniu instalacji.
Najmniejsza pojemność zbiornika na gaz propan – 2700 l jest idealna dla domu jednorodzinnego o wielkości 120-180 m 2. Znajdujący się w takim zbiorniku gaz propan wystarczy do ogrzania zarówno całego domu, jak i wody przez okres kilku miesięcy. Nie każdy jednak ma takie samo zapotrzebowanie. W przypadku większych domów, w których mieszka wielopokoleniowa rodzina lub w budynkach firmowych, o znacznie większym metrażu, sprawdzają się zbiorniki o większej pojemności. Zaletą wyboru zbiorników na gaz na 4850 l oraz 6700 l gazu jest możliwość magazynowania większej ilości propanu i tym samym zmniejszenie częstotliwości tankowania.
Duże pojemności to również szansa na oszczędność. Ceny gazu propan w poszczególnych miesiącach roku różnią się od siebie, najdrożej jest zimą, najtaniej w miesiącach wiosenno-letnich. Zakup większej ilości propanu, gdy za oknem robi się cieplej jest bardziej opłacalne, niż kupowanie mniejszych ilości (w tym w czasie zimy) z większą częstotliwością.
Zbiornik naziemny czy podziemny
Nowy zbiornik na gaz propan w każdej z wymienionych pojemności można kupić w wersji naziemnej i podziemnej. Tak samo jak dla domków jednorodzinnych polecany jest zbiornik o najmniejszej pojemności, tak dla niewielkich działek najlepszym wyborem będzie zbiornik schowany pod ziemią. Po pierwsze, nie ma on wpływu na estetykę otoczenia – jest niewidoczny na działce, może na nim rosnąć trawa, można posadzić na nim rośliny ozdobne. Ponadto wymagane odległości zbiornika podziemnego do innych obiektów (budynku mieszkalnego, magazynowego i produkcyjnego) na działce są mniejsze, niż w przypadku zbiornika naziemnego. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę z tego, że umieszczenie zbiornika pod ziemią może okazać się niemożliwe ze względu na obecność wód gruntowych.
Źródło: Lpgdirect.pl
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu