Biznes
Odpady medyczne w gabinetach stomatologicznych a przechowywanie odpadów medycznych
W listopadzie 2017 roku weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia, które reguluje szczegółowe zasady postępowania z odpadami medycznymi. Każdy lekarz stomatolog powinien więc uaktualnić swoją wiedzę na temat przechowywania medycznych odpadów.
Odpady medyczne w gabinetach stomatologicznych
Dobrze zabezpieczone odpady medyczne w gabinecie stomatologicznym to sprawa priorytetowa. Rozporządzenie wnosi istotne informacje, zwłaszcza o opadach typu:
- Części ciała i organy oraz pojemniki na krew i konserwanty służące do jej przechowywania,
- Inne odpady, które zawierają żywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny oraz inne formy zdolne do przeniesienia materiału genetycznego, o których wiadomo lub co do których istnieją wiarygodne podstawy do sądzenia, że wywołują choroby u ludzi i zwierząt,
- Chemikalia, w tym odczynniki chemiczne, zawierające substancje niebezpieczne,
- Leki cytotoksyczne i cytostatyczne,
- Odpady amalgamatu dentystycznego,
- Narzędzia chirurgiczne i zabiegowe oraz ich resztki,
- Chemikalia, w tym odczynniki chemiczne,
- Zużyte kąpiele lecznicze aktywne biologicznie o właściwościach zakaźnych.
Co trzeba wiedzieć o przechowywaniu odpadów medycznych
Do gromadzenia odpadów medycznych używa się worków lub pojemników do tego celu przystosowanych. Odpady te mogą być również umieszczanie w odpowiednich pomieszczeniach lub przekazywane do specjalnych urządzeń chłodniczych, które służą do magazynowania odpadów.
Do przechowywania zakaźnych odpadów medycznych używane są pojemniki lub wytrzymałe, jednorazowe worki z foli polietylenowej w kolorze czerwonym. Odpady niebezpieczne, inne niż zakaźne, które są oznaczane za pomocą kodów zamieszczamy w podobnych pojemnikach i workach, co w przypadku odpadów zakaźnych, z tą różnicą, że przechowujemy je w workach w kolorze żółtym. Odpady inne niż niebezpieczne, składujemy w workach o innym kolorze niż żółty i czerwony. Warto również mieć świadomość, że rozmaite odpady o ostrych końcach lub krawędziach należy bezwzględnie umieszczać w pojemnikach. Nieprzestrzeganie tego zalecenia i przechowywanie tych odpadów w workach foliowych, grozi rozerwaniem folii i skażeniem otoczenia.
Należy pamiętać również o tym, że worki trzeba umieszczać na sztywnych, stabilnych stelażach. Przypadkowe rozerwanie worka i wysypanie jego zawartości może doprowadzić do zarażenia pacjenta lub lekarza stomatologa. Nie należy otwierać raz zamkniętych worków oraz pojemników i napełniać je tylko do 2/3 ich wysokości. W przeciwnym razie, przepełniony worek lub pojemnik może utrudniać prawidłowe jego zamknięcie. Worki należy wymieniać tak często, jak to możliwie, minimum co 3 dni. Jeśli przydarzy się uszkodzenie worka lub pojemnika, należy go umieścić w większym i również szczelnie zamknąć.
Zakaźne odpady medyczne, co do których istnieje spore ryzyko wystąpienia w nich chorobotwórczych czynników lub też takowe czynniki się w nich identyfikuje, traktuje się w sposób wyjątkowy jako wysoce zakaźne odpady medyczne i zbiera się je do czerwonego, wytrzymałego worka odpornego na wilgoć i działanie chemikaliów oraz umieszcza się je w dodatkowym, takim samym worku lub też umieszcza w odpornym na uszkodzenia, czerwonym pojemniku. Nie można przechowywać wysokich odpadów zakaźnych dłużej niż 24 godziny.
Oznakowanie identyfikujące odpady
Każdy pojemnik lub worek powinien być należycie oznakowany. Co to właściwie oznacza? Na worku lub pojemniku należy umieścić takie informacje jak kod odpadu oraz datę rozpoczęcia użytkowania i zamknięcia. Jeśli chodzi o odpady wysoce zakaźne, należy pojemnik lub worek dodatkowo oznaczyć znakiem ostrzegającym przed zagrożeniem biologicznym i umieścić napis: MATERIAŁ ZAKAŹNY DLA LUDZI.
Przestrzeganie regulacji pozwoli uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji. W gabinecie stomatologicznym pojawiają się osoby zakażone groźnymi chorobami, nie zawsze jednak są tego świadome. Niezależnie od wszystkiego, należy więc zachować szczególne środki ostrożności, by uniknąć rozprzestrzenienia chorób.
Inspirowane: ekoemka.com.pl – odpady medyczne
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu