Biznes
Odzyskiwanie należności w Holandii – o czym warto pamiętać?
Analitycy europejskich rynków finansowych potwierdzają, że w Holandii płatności faktur są relatywnie skuteczniejsze niż w reszcie krajów Unii Europejskiej, niemniej bywają one dokonywane nieterminowo i wymagają działań przypominających ze strony wierzyciela. Mimo to wiele procedur tego typu ma charakter nieformalny i nie wymaga drogi sądowej. Specjaliści w dziedzinie rynku holenderskiego radzą, aby w razie kłopotów z płatnościami skontaktować się z holenderskim klientem, a jeśliby nie nastąpiła zadowalająca nas reakcja na wezwanie w rozmowie osobistej lub telefonicznej, warto wysłać pisemne wezwanie do zapłaty wraz z wyznaczonym, konkretnym terminem zapłaty. Holendrzy respektują również, znacznie bardziej niż Polacy, służbowe wezwania mailowe. Mimo że rynek holenderski jest bezpieczniejszy i stabilniejszy w relacjach płatniczych niż większość rynków europejskich, zdarzają się sytuacje, w których konieczna jest sądowa droga windykacji i wsparcie udzielone przez firmę windykacyjną o międzynarodowym doświadczeniu w odzyskiwaniu długów. Ważnym jest wówczas, aby firma ta dysponowała prawnikami biegle posługującymi się językiem niderlandzkim.
Windykacja w Holandii – jak to wygląda w praktyce?
Większość, bo aż ponad 95% spraw odzyskiwania należności w Holandii odbywa się bez pośrednictwa sądu, gdyż znaczenie dobrej reputacji firmy jako rzetelnego płatnika jest postrzegane w tym kraju w kategoriach gwarancji profesjonalizmu. Standardy prawne mówią o dwu etapach poprawnego procesu windykacyjnego. Pierwszy odbywa się bez pomocy sędziego i ma charakter polubowny, drugi etap to już windykacja sądowa. Windykacja pozasądowa charakteryzuje się pisemnym lub telefonicznym wezwaniem do zapłaty.
W Holandii oczekuje się ustalenia przez wierzyciela jednoznacznych terminów spłat należności i odsetek od nich w wezwaniu do zwrotu należności, terminy te są jednak krótkie i wynoszą zwykle od kilku dni do tygodnia. Jeżeli dłużnik nie wywiąże się z nowego planu spłaty długów lub zakwestionuje samo roszczenie bardzo skutecznym rozwiązaniem jest już sama groźba wszczęcia procedury windykacyjnej, która działa perswazyjnie, bowiem ryzyko utraty wiarygodności firmy jest w tym kraju bardzo wiążące.
Rozwiązania prawne
Gdyby wszystkie te, powyższe elementy negocjacji pozasądowej nie przyniosły jednak skutku, państwo holenderskie przygotowało sporo skutecznych rozwiązań prawnych, możliwych do wykorzystania przez wierzyciela na drodze windykacji sądowej. Pierwsze z nich to tak zwana procedura upadłościowa. Można ją wszcząć, kiedy mowa o roszczeniu niezakwestionowanym. W takim przypadku prawo holenderskie nie wymaga rozstrzygania sporu w sprawie roszczenia, automatycznie uznając je za zasadne. W Holandii procedura upadłościowa przebiega szybko. Do trzech tygodni od wniesienia sprawy ma miejsce rozprawa, w trakcie której sędzia orzeka, czy dłużnik zobowiązany jest ogłosić upadłość. Okazuje się, że już sama groźba upadłości sprawia, iż większość dłużników spłaca zobowiązania, a jeżeli nie ma takiej możliwości, wówczas ogłasza się upadłość. Sądownie wyznaczony kurator dzieli aktywa dłużnika pomiędzy jego wierzycieli, zatem sprawa zamyka się w jednym miesiącu.
Kolejną procedurą gwarantowaną holenderskim prawem jest tak zwana procedura zwykła. Dotyczy ona roszczeń niezakwestionowanych i kwestionowanych. Ta procedura jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż w grę wchodzą jeszcze mediacje sądowe z dłużnikiem i dążenie do porozumienia stron, co sprawia, że proces trwać może nawet do 2 lat, choć średnio udaje się go zakończyć w czasie od 6 do 12 miesięcy. W trybie procedury zwykłej możliwe są również apelacje.
Ostatnim, holenderskim rozwiązaniem prawnym, pomocnym w odzyskiwaniu długów jest procedura Europejskiego Nakazu Zapłaty. Dotyczy ona niezakwestionowanych roszczeń międzynarodowych. Adwokat ocenia wówczas, czy sąd w kraju innym niż Holandia może rozstrzygać o danym sporze finansowym. Wierzyciel wypełnia specjalny formularz, który następnie skutkuje prawnie Europejskim Nakazem Zapłaty. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nakaz ten jest uznawany za wykonalny automatycznie i dłużnik ma jeszcze 30 dni na wniesienie sprzeciwu. Po tym okresie nakaz zyskuje prawomocność. Europejski Nakaz Zapłaty może być uskuteczniony w niemalże wszystkich krajach Unii Europejskiej, jednak roszczenie finansowe musi mieć kwalifikację prawną roszczenia niezakwestionowanego. Jeśli tak jest nakaz wchodzi w życie.
W każdej z trzech, głównych procedur prawnych w zakresie odzyskiwania należności w Holandii pomóc może firma windykacyjna, z której usług warto skorzystać, by uniknąć zawiłości prawnych obecnych niekiedy w dokumentacji spraw w języku niderlandzkim.
Inspirowane: Straetus.pl – firma windykacyjna Warszawa
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu