Motoryzacja
Perspektywy dla polskiego transportu – jakie wyzwania czekają na polskich przedsiębiorców w najbliższych latach?
Z analizy przeprowadzonej przez PwC wynika, iż wzrost wolumenów, biorąc pod uwagę tonaż przewożonych towarów w latach 2018-2022, wyniesie aż 23%. Tym samym wpłynie to na wzrost handlu zagranicznego Polski – szacowany średnioroczny wzrost przewozów międzynarodowych we wspomnianym wcześniej okresie kształtował się będzie na poziomie 6,9%.
Siły kształtujące transport drogowy
Z dalszej analizy raportu Transport przyszłości – perspektywy rozwoju transportu drogowego w Polsce 2020-2030 wyróżnić możemy 5 sił, które kształtować będą transport drogowy w Polsce w najbliższych latach. Są nimi:
- Wzrost przewozów w kraju, w imporcie oraz eksporcie – wzrost ten powinien być bodźcem dla przedsiębiorców branży transportowo-logistycznej do rozszerzania działalności, zarówno w obrębie kraju jak i na rynkach zagranicznych.
- Digitalizacja – dzięki cyfrowej automatyzacji procesów zwiększa się poziom oszczędności kosztów przewoźników.
- Industrializacja – potencjał oszczędności kosztów dzięki autonomizacji transportu drogowego po 2025 r. szacowany jest na 28%.
- Braki kadrowe – ze względu na brak pracowników posiadających wymagane umiejętności niedobór kierowców do roku 2022 będzie pogłębiał się do poziomu około 200 tysięcy.
- Reorganizacja przewozów międzynarodowych – planowane są zmiany w dziedzinie regulacji dotyczących transportu drogowego na poziomie UE-28 planowane są fundamentalne zmiany regulacji dotyczących transportu drogowego (dotyczy to m.in. przepisów Pakietu Mobilności).
Rewolucja technologiczna w branży transportu drogowego
Powołując się na raport PwC, wywnioskować można, że aż 68% prezesów i dyrektorów globalnych spółek transportu i logistyki przewiduje, iż to właśnie zmiany w podstawowych technologiach świadczenia usług sprawią, że w ich działalności nastąpi przełom. Digitalizacja omawianego sektora ma miejsce już teraz, a w ciągu najbliższych 10 lat będzie dynamicznie postępować. To z kolei wpłynie na rozwój firm transportowych poprzez wzrost ich przychodów przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów i, co ważne, poprawie jakości usług dla klientów. Aż 54% przedstawicieli globalnych spółek transportowych twierdzi, iż to właśnie digitalizacja może stanowić czynnik wpływający na zwiększenie przychodów.
WEBFLEET – efektywne zarządzanie flotą
System telematyczny WEBFLEET to rozwiązanie, które jest odpowiedzią na wzrost wymagań zarówno przedsiębiorców zajmujących się transportem i logistyką, jak i ich klientów. WEBFLEET daje możliwość zarządzania flotą w oparciu o technologię oprogramowanie jako usługa (SaaS). Ze względu na szeroką gamę możliwości, jakie oferuje usługa WEBFLEET, skorzystać z niej mogą wszystkie firmy, niezależnie od wielkości. Przejrzystość danych, poprawa efektywności floty, wsparcie ekonomiki jazdy czy pomoc w zaoszczędzeniu paliwa to tylko niektóre z rozwiązań. Technologia systemu telematycznego jest łatwa w użyciu, a dzięki innowacyjnym metodom daje możliwość zarządzania flotą pojazdów i monitorowania wszystkiego co dzieję się na drodze dzięki mapom aktualizowanym w czasie rzeczywistym.
Biorąc pod uwagę zmiany zachodzące w sektorze transportu i logistyki, rozwiązania takie jak systemy telematyczne stanowią przyszłość tej branży. Zwiększanie przychodów, możliwość upraszczania procesów, przekształcania usług, produktów czy modeli biznesowych, a także redukowanie negatywnych skutków wynikających z braku pracowników o odpowiednich kompetencjach to tylko niektóre z zalet wynikających z zastosowania systemów telematycznych.
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu