Technologie
Plafon, czyli uniwersalne rozwiązanie do Twojego mieszkania

Plafony wyróżniają się funkcjonalnością oraz prostym, eleganckim designem. Gwarantują przyjemne dla oczu, rozproszone światło. Różnorodność form, zdobień i kolorów sprawia, że z łatwością można wybrać modele idealnie dopasowane do charakteru danej przestrzeni i preferencji jej użytkowników. Warto więc wziąć je pod uwagę przy aranżacji domu lub mieszkania.
Plafony – podstawowe zalety
Plafony, poza ciekawym designem, przykuwają uwagę swoją funkcjonalnością. Mogą być bowiem montowane na suficie lub na ścianie. Z tego względu sprawdzają się zarówno jako główne źródło światła, jak również w charakterze elementu doświetlającego poszczególne elementy przestrzeni. Warto podkreślić, że nie przytłaczają przy tym aranżacji, wnoszą do niej lekkość i podkreślają wybrane elementy dekoracyjne lub użytkowe. Plafon sufitowy to rozwiązanie, które sprawdza się przede wszystkim w pomieszczeniach o niewielkiej kubaturze, gdyż nie utrudnia wykonywana codziennych czynności i zapewnia odpowiednią ilość światła, wizualnie powiększając daną przestrzeń. Plafony to także rozwiązania łatwe w montażu i demontażu, dlatego pozwalają na błyskawiczną metamorfozę pomieszczenia. Warto dodać, że są to elementy oświetleniowe bardzo łatwe do utrzymania w czystości.
W jakich pomieszczeniach sprawdzi się plafon sufitowy?
Plafony równie dobrze sprawdzą się w salonie, jak i w kuchni. Płaska lampa przytulona do sufitu jest też doskonałym wyborem do sypialni. Tworząc delikatną poświatę na suficie, znakomicie buduje klimat sprzyjający chwilom relaksu. Plafony są też niezastąpione w przedpokoju i holu. Zamocowane tuż przy suficie, nie zabierają przestrzeni i nie przeszkadzają w czasie zakładania czy zdejmowania ubrań. To rozwiązanie, które znakomicie sprawdzi się w ciasnych pomieszczeniach – garderobie czy spiżarni. Płaski klosz wykonany z przezroczystego lub kolorowego szkła to idealna opcja do pokoju dziecięcego. Jest o wiele bezpieczniejszy niż tradycyjna lampa wisząca, którą łatwo uszkodzić podczas żywiołowej zabawy.
Różnorodny design plafonów
Plafon sufitowy sprawdzi się w bardzo różnorodnych aranżacjach wnętrz. Klasyczny owal wykonany z mlecznego szkła doskonale wkomponuje się w minimalistyczną, a nawet nieco surową przestrzeń. Z kolei model z chromowanymi elementami to idealne rozwiązanie do pomieszczenia zaaranżowanego z modernistycznym zacięciem, w którym nie brakuje skórzanych tapicerek, szkła i monochromatycznych dodatków. W rustykalnych wnętrzach doskonale sprawdzają się natomiast plafony z drewnianymi elementami. Miłośnicy bardziej wyrazistych dodatków mogą pokusić się o plafon kryształowy – moduł ozdobiony odbijającymi światło kryształkami, pozwoli zbudować we wnętrzu niezwykle luksusowy, wręcz pałacowy klimat. Plafon kryształowy sprawdzi się przede wszystkim w przestrzeniach urządzonych w stylu glamour, w których pierwsze skrzypce grają ciężkie meble stylizowane na antyki, pikowane kanapy, flokowane tapety oraz cenne bibeloty ze szkła, ceramiki czy mosiądzu.
Plafony, czyli płaskie lampy mocowane do sufitu, były charakterystyczne przede wszystkim dla stylu art deco. Z tego względu do dziś zdobią najbardziej reprezentacyjne obiekty w Europie czy Stanach Zjednoczonych (np. nowojorski Empire State Building). Przede wszystkim są to jednak rozwiązania, które zadomowiły się w przestrzeniach mieszkalnych. Funkcjonalne i estetyczne plafony nie tylko zapewniają odpowiednie oświetlenie wnętrz, ale podkreślają również ich charakter i budują niepowtarzalną atmosferę.
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Budownictwo2 lata ago
Renowacja starego dachu – główne etapy
-
Budownictwo2 lata ago
Taśma maskująca – gdzie znajdzie swoje zastosowanie?