Budownictwo
Płyta fundamentowa czy fundament tradycyjny?
Pierwszym, a zarazem bardzo ważnym w skali całego procesu, etapem budowy domu jednorodzinnego jest wylewanie fundamentów. Już na etapie projektowania architekt powinien zastanowić się, jaki typ fundamentu będzie odpowiedni dla danej nieruchomości. W ostatnich czasach oprócz fundamentów tradycyjnych coraz większą popularnością cieszy się płyta fundamentowa. Skąd wynika taki trend i jakie czynniki brać pod uwagę przy doborze technologii?
Grunt to podstawa
Fundament jest częścią budynku trwale wiążącą go z podłożem, dlatego warunki gruntowe są najważniejszym czynnikiem, który należy rozważyć przy projektowaniu posadowienia. Zarówno płyta fundamentowa, jak i fundament tradycyjny nie ma zastosowania w każdym przypadku. Pierwsza technologia z pewnością jest użyteczna w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych. Płyta fundamentowa to płaska płyta żelbetowa, która ma głębokość kilkudziesięciu centymetrów.
Tradycyjny fundament to albo ława albo stopa fundamentowa, która sięga, w zależności od strefy przemarzania, nawet do 1,4 metra. W przypadku poziomu wody ponad poziom fundamentu, płyta fundamentowa działa jak izolacja wodoszczelna. Warto wybrać tę technologię również w przypadku nierównomiernego osiadania gruntu. Niemniej jednak, również fundament tradycyjny ma swoje plusy. Szczególne zastosowanie znajduje on w przypadku posadowienia na skarpie, gdzie wykonanie płaskiego posadowienia jest niemożliwe.
Zaawansowana technologia
Niestety pomimo wielu plusów, każda z technologi ma swoje minusy. Wykonanie płyty fundamentowej może trwać krócej niż tradycyjnego odpowiednika, ale wymaga zatrudnienia profesjonalnej ekipy. Wiąże się to przede wszystkim z wykonaniem zbrojenia. Jest to również utrudnienie na etapie projektowania i wymaga szerszej wiedzy. Ze względu na swoje dobre właściwości izolacyjne, płyta fundamentowa stosowana jest w budownictwie niskoenergetycznym i pasywnym. Beton używany do wylewania płyt żelbetowych powinien być wyższej klasy, niż ten używany do ław czy stóp fundamentowych. W tradycyjnej technologii wykonując ściany fundamentowe możemy użyć gotowych bloczków fundamentowych oszczędzając koszty na robociźnie i materiale.
Ostateczna decyzja
Dobór fundamentu jest kwestią indywidualną związaną z danym projektem architektoniczno-budowlanym. W celu podjęcia decyzji powinniśmy rozważyć wszystkie plusy i minusy obu technologii, a przede wszystkim zastanowić się nad zasadnością konkretnego rozwiązania. Nie ma uniwersalnego rozwiązania w zakresie fundamentowania i każdy przypadek powinien być rozpatrywany osobno.
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu