Budownictwo
Płytki z betonu komórkowego – właściwości, zastosowanie, technika murowania
Beton komórkowy pomimo tego, że jest stosunkowo nowym materiałem wykorzystywanym w budownictwie, w krótkim czasie uzyskał bardzo dużą popularność i szerokie stosowanie w konstrukcjach murowych,. Wynaleziony został w Europie, pod koniec XIX wieku, a kamieniami milowymi w jego historii były:
- opracowanie metody spulchniania masy zarobowej przy użyciu proszku aluminiowego,
- wynalezienie przez Szwedów sposobu na efektywne utwardzanie betonu komórkowego za pomocą gorącej pary wodnej.
Skład betonu komórkowego
Beton komórkowy oraz elementy silikatowe (druga grupa materiałów wchodząca w skład Systemu Budowy H+H) bazują na podobnym składzie surowców. Beton komórkowy wytwarzany jest z:
- piasku kwarcowego,
- wapna,
- wody,
- cementu,
- gipsu,
- środka porotwórczego – aluminium w formie pasty lub proszku.
Czym charakteryzują się elementy z betonu komórkowego?
Beton komórkowy jest materiałem, którego cechą charakterystyczną jest wysoka izolacyjność cieplna. Wynika ona z porowatej struktury wewnętrznej materiału, która jednocześnie wpływa na jego dużą lekkość – niską masę pojedynczego elementu. Co więcej jest to materiał przyjazny środowisku przez cały cykl życia produktu.
Beton komórkowy ma zdolność regulacji poziomu wilgotności w pomieszczeniach – pochłaniania nadmiar wilgoci (jeżeli taki wystąpi) i „oddaje” ją w sytuacji, gdy powietrze robi się zbyt suche. Dzięki temu wspomniany materiał pozwala tworzyć wnętrza przyjazne do życia i stanowi doskonałe zabezpieczenie ścian przed pojawieniem się pleśni lub grzybów.
Płytki z betonu komórkowego to drobnowymiarowe elementy wykorzystywane do wznoszenia lekkich ścian działowych, zabudowy i aranżacji wnętrz oraz do prac wykończeniowych. Dzięki łatwości obróbki idealnie nadają się do zabudowy wnęk, obudowy wanien i brodzików. Z płytek możemy wykonywać półki oraz szafki w łazience i kuchni. Jest to materiał, który znajduje również zastosowanie przy obudowie kominków wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz.
Technika murowania z użyciem betonu komórkowego
Do murowania z użyciem betonu komórkowego należy wykorzystać odpowiedni sprzęt: kielnię do zaprawy cienkowarstwowej lub tradycyjnej, strug do szlifowania, prowadnicę, poziomnicę, piłę do cięcia oraz zmiotki.
Przystępując do murowania, należy pamiętać o kilku zasadach:
- murowanie zaczynamy od narożników,
- na bieżąco kontrolujemy poprawność ustawienia elementów w warstwie, ewentualne, drobne nierówności korygujemy za pomocą struga lub zaprawy,
- bezwzględnie korzystamy z instrukcji stosowania podawanej przez producenta,
- zwracamy uwagę na to, czy podczas murowania płytki z betonu komórkowego nie są przemarznięte, zawilgocone lub pokryte kurzem.
Jeżeli płytki z betonu komórkowego będą użyte do obudowy wieńca w ścianie jednowarstwowej, należy uprzednio ocieplić wspomniany wieniec styropianem lub wełną hydrofobową.
Beton komórkowy jest prosty w obróbce, łatwy w użytkowaniu, a przy tym bardzo ciepły. W gotowych, wymurowanych już elementach (przegrodach, obudowach itp.) można w prosty sposób wykonać bruzdy instalacyjne czy też innego rodzaju otwory, co pozwala na dostosowanie elementów architektonicznych do potrzeb konkretnie występujących we wznoszonym obiekcie.
Inspirowane: hplush.pl – bloczki silikatowe wymiary
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu