Zdrowie
Po jakich urazach nogi warto zdecydować się na ortezę?
Lekarze oraz rehabilitanci i fizjoterapeuci coraz częściej w sytuacji urazów nogi, zalecają ortezy zamiast tradycyjnego gipsu unieruchamiającego. W przeciwieństwie do gipsu są one bowiem wygodniejsze, lżejsze i bardziej komfortowe. Ponadto ortezy umożliwiają poruszanie się, nie utrudniają codziennej higieny osobistej, a dzięki temu minimalizują uciążliwość długiego procesu rekonwalescencji.
Według badań rozwiązanie to zapewnia szybszy powrót nogi do pełnej sprawności, gdyż nie powoduje zastoju zdrowych mięśni. Dodatkowo nie wymaga ono czasowego unieruchomienia zdrowych partii ciała. Ortezy poleca się szczególnie w przypadku osób zawodowo i amatorsko uprawiających sporty lub prowadzących aktywny tryb życia.
Zależenie od rodzaju urazu, chory może wybrać ortezę sztywną, półsztywną lub miękką oraz indywidualnie dopasować ją do swoich potrzeb.
Dla kogo orteza?
Ortezy rehabilitacyjne zaleca się szczególnie po urazach lub przebytych zabiegach ortopedycznych. Ortezę stawu biodrowego stosuje się po zabiegach operacyjnych stawu biodrowego, w tym po tzw. plastyce biodra. Rozwiązanie to może znaleźć zastosowanie również przy złamaniach bądź skręceniach stawu skokowego, w przypadku urazów ścięgien Achillesa oraz w chorobach reumatycznych i zwyrodnieniowych. Zmniejszają one bowiem ból i zapobiegają deformacji stawów czy postępowi schorzenia. Z kolei orteza stawu kolanowego wykorzystywana jest w rehabilitacji pourazowej przy stanach zapalnych kolan. Zalecane są one również profilaktycznie, po bardzo intensywnych treningach sportowych i zawsze gdy kolana narażone są na dodatkowe obciążenia.
Przy prawidłowym doborze ortezy lekarz bierze pod uwagę typ schorzenia i stopień jego zaawansowania oraz wagę pacjenta. Wybór konkretnej ortezy warunkowany jest również tym, czy ma ona pełnić funkcję profilaktyczną, leczniczą czy korekcyjną.
Dlaczego orteza?
Ortezy są skuteczną i stosunkowo wygodną w użytkowaniu alternatywą dla tradycyjnego gipsu przy różnego rodzaju urazach, takich jak złamania, zwichnięcia, skręcenia i stłuczenia. Im krótszy jest bowiem okres unieruchomienia kończyny po urazie, tym szybciej wraca ona do pełnej sprawności. Ortezy sprzyjają więc szybkiej rekonwalescencji, gdyż pozwalają podjąć rehabilitację ruchową nóg, przy jednoczesnym usztywnieniu i zabezpieczeniu obszaru urazu.
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu