Technologie
Przemysłowe generatory tlenu – komu i do czego są potrzebne?
Tlen to zaraz obok azotu główny składnik powietrza. Zapewne spora większość z nas na co dzień nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia. Przypominamy sobie o nim dopiero w sytuacji, kiedy doświadczamy utrudnionego oddychania, czy kiedy media znów donoszą o znacznej ilości zanieczyszczeń, które pojawiły się w powietrzu. W przemyśle istnieje jednak duże zapotrzebowanie na czysty tlen, a do jego pozyskania niezbędne są generatory tlenu.
Co to jest generator tlenu?
Najprościej mówiąc, jest to urządzenie, przy pomocy którego możemy pozyskać tlen z powietrza. Jest to możliwe dzięki absorbcji, której głównym celem jest zbieranie cząsteczek o określonej strukturze. W związku z tym, generator wyposażony jest w dwa „pojemniki” – w jednym znajduje się tlen, natomiast w drugim powietrze. W każdym z nich umieszczone są również specjalne minerały w postaci kryształów, które również muszą posiadać odpowiednią strukturę i właściwości. Zastosowanie tych elementów w efekcie ma prowadzić do oddzielenia się molekułów azotu od powietrza i przyczepienia ich do wspomnianych już kryształów.
Jeśli chodzi o budowę, generator tlenu musi składać się z trzech podstawowych ogniw: sprężarki, filtrów i osuszacza oraz sekcji separacji adsorbcyjnej PSA. Jednym z najważniejszych elementów są właśnie filtry, które pozwalają na oczyszczenie powietrza ze szkodliwych cząsteczek. Pomiary czystości gazu są natomiast na bieżąco dokonywane przez zamontowane w generatorach specjalne czujniki. Mierzą one również wartość ciśnienia oraz temperatury.
Jakie są zalety tego rodzaju urządzeń?
Generatory tlenu są przede wszystkim bezpieczne dla środowiska naturalnego, co obecnie dla wielu z nas jest priorytetem przy zakupie różnego rodzaju sprzętów. Ponadto, dodatkowym ułatwieniem jest fakt, iż nie trzeba tutaj ciągle sprawdzać poziomu tlenu a sama metoda pozyskiwania tlenu przez adsorbcję jest znacznie łatwiejsza niż najpopularniejsza do niedawna metoda kriogeniczna. Jest to również urządzenie, które opłaca się, biorąc pod uwagę względy ekonomiczne, gdyż wydatki związane z pozyskaniem tlenu nie są aż tak wysokie. Wszystko jednak zależy od jakości powietrza oraz jakości filtrów, których zastosowanie i regularna wymiana są konieczne.
Gdzie stosuje się generatory tlenu?
Urządzenia te wykorzystuje się nie tylko w wielkich przedsiębiorstwach, ale także w wielu dziedzinach życia codziennego. Najczęściej stosowane są w szeroko pojętej medycynie, czyli między innymi w szpitalach (zamiast tradycyjnej butli z tlenem), podczas produkcji farmaceutycznej oraz w gałęzi obejmującej kosmetologię. Jeśli chodzi o inne rodzaje zastosowań, to należy wspomnieć o:
- obróbce matali – spawanie, cięcie,
- energetyce,
- fermach rybnych (natlenianie wody),
- górnictwie,
- oczyszczalniach ścieków (uzdatnianie wody).
Przy pomocy generatorów tlenu możliwe jest produkowanie tlenu we własnym zakresie, czyli bez korzystania z zewnętrznych dostaw. Sprawia to, że coraz więcej firm decyduje się na tego rodzaju rozwiązanie pozwalające na uniezależnienie się od niejednokrotnie znacznie droższych dostawców. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które znacznie ułatwiają funkcjonowanie, w tym generatory przenośne, które są znacznie lżejsze, a przez to mobilne i możliwe do zastosowania w terenie.
źródło: bogepolska.pl – serwis sprężarek
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu