Biznes
Rozliczanie podatków od umów zlecenie i o dzieło
Zatrudniając w swojej firmie osoby na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, w przypadku podatku dochodowego postępujemy niemal identycznie, jak ma to miejsce w przypadku umowy o pracę.
Koszty uzyskania przychodu pomniejszają kwotę zarobku, która jest podstawą do obliczenia podatku dochodowego. Jeśli więc na przykład zatrudniamy kogoś na umowę o dzieło, z czego za dzieło to otrzymał on 1000 złotych, to przy koszcie uzyskania przychodu 20%, podatek zostanie zapłacony od 800 złotych a nie od całego 1000 złotych. 18% z tej kwoty wyniesie 144 złote.
Jeśli jednak zleceniobiorca udowodni, że wykonanie określonej w umowie pracy wymagało od niego większego wkładu i wysiłku, kwota kosztów uzyskania przychodu będzie większa. Jeśli natomiast nastąpiło przeniesienie na zleceniodawcę praw autorskich, można odliczyć aż 50 % kosztów uzyskania przychodu, czyli podatek odliczany będzie od połowy wynagrodzenia.
Umowy o dzieło – o czym trzeba pamiętać?
W przypadku tego typu umów trzeba pamiętać jeszcze o tym, że zarobek musi wynieść powyżej 200 złotych. W przeciwnym wypadku podatek będzie przekazany ryczałtem od całej kwoty umowy. O tym jak konstruować poprawnie umowy o dzieło i zlecenie oraz jak powinny wyglądać wystawiane do nich rachunki, można przeczytać na stronach z informacjami biznesowymi. Na wielu z nich również można pobrać gotowe wzory umów i rachunków.
Kto płaci podatek od umów o dzieło
Wspomniane podatki dochodowe pracowników zatrudnionych w ten sposób płaci do Urzędu Skarbowego pracodawca, co musi zrobić do 20 dnia każdego miesiąca w którym nastąpiła wypłata wynagrodzenia. Każde miesięczne wynagrodzenie powyżej 200 zł znajdzie się na druku PIT-11 dostarczanym pracownikowi, natomiast kwoty poniżej 200 zł zbiorczo zostaną umieszczone na druku PIT-8AR który przekazuje się do Urzędów do 20 stycznia.
Nie warto pomijać żadnych drobnych kwot, czy opóźniać się z wysłaniem zeznania podatkowego, ponieważ każdy wie czym to grozi. Każdego roku urzędy karzą jakiś odsetek maruderów czy niedokładnych osób, które mylą się w swoich zeznaniach lub opóźniają ich złożenie.
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu