Motoryzacja
Silnik wózka widłowego – jak dbać o jego żywotność?
Wózki widłowe są dziś powszechnie wykorzystywane wszędzie tam, gdzie magazynuje się towar na paletach. Spotkamy je nie tylko w magazynach, ale również zakładach produkcyjnych i hurtowniach. Ze względu na brak emisji spalin, w pomieszczeniach zamkniętych najczęściej używane są wózki elektryczne. Jednak aby taki wózek służył wystarczająco długo, konieczne jest odpowiednie dbanie o jego silnik.
Regularne kontrole stanu technicznego silnika
Dla zachowania sprawności wózka widłowego konieczne są regularne kontrole stanu technicznego silnika. Niezależnie od tego, czy wózek działa całkowicie prawidłowo, czy też nie, okresowe przeglądy mogą pomóc wychwycić pojawiające się problemy, zanim jeszcze urosną do większych rozmiarów, a naprawa będzie bardziej kosztowna. Przeglądy takie powinny być zawsze wykonywane przez wykwalifikowanych mechaników, a często również autoryzowany serwis producenta urządzenia. Oczywiste jest, że w większości, zwłaszcza niedużych firm, w których wykorzystywane są wózki widłowe, nie zatrudnia się mechaników specjalnie do ich konserwacji. Bardzo korzystne jest więc, żeby przynajmniej część pracowników obsługujących wózki przeszła specjalne szkolenia dotyczące podstaw budowy i mechaniki tych urządzeń. Dzięki temu drobne awarie będą mogły być usuwane zawsze na bieżąco, a poważniejsze kłopoty zostaną wykryte na czas i wózkiem będzie mógł zająć się profesjonalny serwis.
Jakie objawy mogą świadczyć o awarii silnika?
Najczęściej występujące awarie silnika, które zazwyczaj nie unieruchamiają go całkowicie, ale prowadzą do nieprawidłowości w działaniu, to zużycie łożysk i przerwanie izolacji uzwojenia. Nieco rzadziej zdarzają się awarie, których źródłem jest niewłaściwy montaż silnika. Stosunkowo najrzadziej dochodzi do usterek, których przyczyną są wady konstrukcyjne. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na zmiany w pracy silnika. Jeżeli zaczyna on w pewnym momencie wydawać dźwięk inny niż zazwyczaj (niekoniecznie musi być sam w sobie niepokojący, ale po prostu inny), to jest to zawsze powód do dokładnego sprawdzenia urządzenia. To samo dotyczy sytuacji, w której praca silnika zaczyna powodować bardziej intensywne drgania niż zwykle. Zapach spalenizny wydobywający się z urządzenia powinien być już mocno alarmujący.
Nie tylko silnik – o co jeszcze należy dbać?
Układ elektryczny wózka widłowego to znacznie więcej niż tylko silnik. Najczęściej składają się na niego jeszcze: akumulator, alternator, czujniki poziomu naładowania akumulatora, wyłączniki, sterowniki, regulatory napięcia, oświetlenie i wiele innych elementów. Jak więc widać, problem z prawidłowym działaniem elektryki wózka może mieć związek z różnymi elementami i osoba niedoświadczona najczęściej będzie mieć problem z odpowiedzią na pytanie, czy awaria dotyczy akurat silnika. Okresowe kontrole nie powinny więc dotyczyć wyłącznie silnika, ale również pozostałych elementów układu elektrycznego wózka.
Naprawa silnika – od czego zacząć?
Wszystko zależy od tego, czy wózek (albo przynajmniej silnik) jest jeszcze na gwarancji, czy też nie. W pierwszym przypadku powinien się nim zająć serwis gwarancyjny i nie zaleca się prób samodzielnej naprawy. Kiedy urządzenie na gwarancji już nie jest, naprawa silników elektrycznych jest również pracą, którą najlepiej jest powierzyć fachowcom. Zdecydowanie najbardziej warto polecić zwrócenie się z tym do autoryzowanego serwisu producenta silnika albo wózka. Samodzielnie można natomiast wykonywać drobne naprawy.
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu