Sport
Siłownia i kontuzje – jakich urazów możesz się nabawić?
Trening na siłowni jest bardzo popularną formą aktywności ruchowej. Dzieje się tak z uwagi na wiele korzyści nie tylko tych natury fizycznej i zdrowotnej, ale też psychiczno-emocjonalnej. Niemniej, aby rzeczywiście osiągać maksymalne efekty z ćwiczeń na siłowni trzeba przestrzegać kilku elementarnych zasad i unikać doprowadzania do popularnych kontuzji. Jakie są zatem najpopularniejsze kontuzje na siłowni i jak ich uniknąć?
Najpopularniejsze kontuzje na siłowni i ich przyczyny
Powstawanie kontuzji na siłowni zwykle związane jest z nadmiernym obciążeniem lub zbyt dużą intensywnością treningów. Narażone na kontuzje mogą być zarówno osoby, które regularnie trenują i w maksymalny sposób starają się wykorzystać swoje zdolności wysiłkowe, jak i te uprawiające sport amatorsko.
Przeciążony kręgosłup oraz urazy kości, stawów, ścięgien i mięśni to najczęściej spotykane kontuzje na siłowni.
Kwestią podstawową podczas ćwiczeń na siłowni jest rozgrzewka przed treningiem i rozciąganie tuż po nim. Zapominanie o tych dwóch kluczowych elementach może prowadzić do powstawania stanów przeciążeniowych i licznych urazów.
Zespół przeciążeniowy kręgosłupa
Podczas ćwiczeń siłowych często przybierana jest nieprawidłowa pozycja pleców np. wyginanie ich do tyłu podczas przysiadów ze sztangami lub unoszenie barków, stojąc ze sztangą, co powoduje stany przeciążeniowe kręgosłupa. Część osób po podciąganiu się na drążku i rozciągnięciu przestrzeni międzykręgowych przystępuje do tzw. martwych ciągów, co jest fatalnym pomysłem, w którym dochodzi zazwyczaj do poważnych kontuzji.
Niejednokrotnie na przeciążenie kręgosłupa wpływają próby przekraczania własnych granic, czyli wybieranie zbyt dużego obciążenia nie biorąc pod uwagę własnych możliwości. Ignorowanie bólu występującego w obrębie mięśni i stawów często kończy się urazem.
Urazy kości, stawów, ścięgien i mięśni
Podobnie jak w przypadku przeciążeń kręgosłupa za urazy kości, stawów, ścięgien i mięśni odpowiadają w szczególności nadmierne obciążenia. Oprócz tego do powstawania kontuzji przyczynia się: niewłaściwy dobór ćwiczeń i nieprawidłowe ich wykonanie, brak umiejętności korzystania ze sprzętu siłowego, zbyt twarda nawierzchnia.
Następstwem błędów popełnianych na siłowni może być np:
- zapalenie mięśni piszczelowych i strzałkowych,
- złamanie kości trzeszczkowatych,
- zapalenie stawu barkowego,
- pęknięta torebka stawowa w kolanie,
- zapalenie ścięgna Achillesa,
- skręcenie stawu skokowego,
- naciągnięcie, naderwanie, zerwanie mięśni lub ścięgien.
Jak uniknąć kontuzji na siłowni?
Przede wszystkim należy pamiętać o początkowej rozgrzewce i końcowym rozciąganiu, a oprócz tego warto zachować zdrowy rozsądek i umiar. Jeśli nie wiesz jak wykonywać ćwiczenia bądź używać sprzętów poradź się trenera personalnego. Skup się na poprawnym wykonywaniu ćwiczeń i zawsze dobieraj ciężary uwzględniając swoje możliwości. Pamiętaj również o regeneracji, która pozwoli Ci nabrać sił i nie przeciążyć organizmu.
Jak radzić sobie z kontuzjami?
Często przy kontuzjach wymagana jest pomoc lekarza i fizjoterapeuty. Obecnie istnieje szereg nowoczesnych metod, które pozwalają na szybki i skuteczny powrót do formy.
W przypadku konieczności rehabilitacji w obrębie nerwów wykorzystywana jest neuromobilizacja. Neuromobilizacja nerwu strzałkowego, pośrodkowego, kulszowego i innych pozwala na uwolnienie od napięć mięśniowych, poprawia samopoczucie, wykazuje właściwości przeciwbólowe, zmniejsza lub eliminuje zaburzenia czucia i parestezje.
Innym przykładem leczenia jest kinesiotaping, który polega na przyklejaniu specjalnych bawełnianych plastrów na skórę. Na skutek założenia plastrów zwiększa się przepływ krwi w sieci naczyń krwionośnych i dochodzi do zwiększenia transportu chłonki, co wpływa na regenerację tkanek. Dodatkowo plastry działają przeciwbólowo.
Warto również pamiętać o sprawdzonych tradycyjnych metodach zwalczania kontuzji jak: kinezyterapia, terapia manualna, fizykoterapia i masaż.
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu