Biznes
Sprytne sposoby na codzienną naukę angielskiego w pracy
Coraz więcej firm decyduje się na finansowanie swoim pracownikom lekcji języka angielskiego. Godzina kontaktu z językiem obcym w tygodniu to jednak nieco za mało. Lekcje z lektorem niepoparte samodzielną pracą zapewne nie wystarczą bowiem, by zacząć swobodnie posługiwać się angielskim w sytuacjach zawodowych. Na szczęście czas spędzany w pracy również można efektywnie wykorzystywać do szlifowania umiejętności językowych. Oto kilka przykładów na to, jak wpleść codzienną naukę języka do pracy, nie zaniedbując przy tym obowiązków zawodowych.
Sposób pierwszy: czytanie po angielsku
Dobrą okazją do kontaktu z językiem obcym może być poszerzanie i aktualizowanie wiedzy branżowej. Jednak, aby codzienny kurs angielskiego w formie prasówki był skuteczny, warto wyrobić sobie nawyk regularnego czytania (np. codziennie rano). W tym przypadku bardzo pomocne może okazać się wyrażenie zgody na otrzymywanie newsletterów ze stron branżowych czy regularne zapisywanie artykułów w aplikacjach typu Get Pocket (do późniejszego przeczytania). Co ciekawe, nie trzeba przy tym obawiać się trudnego, niezrozumiałego słownictwa. Obcojęzyczne teksty specjalistyczne i naukowe są bowiem zwykle pisane bardziej przystępnym językiem niż te polskie. Osoby, które nie czują się w tym obszarze jeszcze zbyt pewnie, mogą zacząć od prostszych form – branżowych wpisów blogowych czy postów na Facebooku. Polecaną przez lektorów angielskiego praktyką jest też komentowanie artykułów i postów, gdyż daje to okazję do aktywnego wykorzystywania zdobytych umiejętności.
Sposób drugi: zmiana języka na angielski w ustawieniach komputera
Specjaliści od nauki języka angielskiego doradzają, by zmienić język na angielski w używanym w pracy oprogramowaniu czy w mediach społecznościowych. Ta niewielka zmiana pozwala bowiem obcować na co dzień z językiem, nie utrudniając przy tym obsługi komputera. Po pewnym czasie używanie anglojęzycznych fraz związanych z wyszukiwaniem, edycją tekstów czy rozmaitymi ustawieniami programu, stanie się naturalne i nie będzie wymagać większego wysiłku.
Sposób trzeci: lista zadań po angielsku
Innym polecanym przez lektorów praktycznym sposobem na zdobywanie umiejętności językowych w pracy, jest tworzenie tzw. checklist po angielsku. Nauka języka angielskiego poprzez przygotowywanie list zadań może przebiegać na różnych poziomach zaawansowania. Osoby początkujące mogą wpisywać na listę pojedyncze angielskie słowa określające najprostsze czynności (np. lunch z klientem, sprzątanie biurka, wysyłka towaru). W kolejnych etapach można dodatkowo wprowadzać opisy planowanych czynności. Oczywiście nie trzeba od razu znać wszystkich słów – na początek wystarczy zastępowanie wybranych polskich słów angielskimi. Na checkliście zwykle pojawiają się powtarzalne czynności, więc z czasem angielskie słownictwo się utrwala. Co ciekawe, ten prosty sposób na codzienny kurs angielskiego nie zajmuje wiele czasu – już kilkanaście minut dziennie wystarczy, by zasób angielskich słów, którymi dysponujemy, się poszerzył.
Sposób czwarty: słuchanie angielskiego w drodze do i z pracy
Do słuchania i powtarzania angielskich fraz warto wykorzystać czas, który poświęca się na dojazdy do pracy. Warte polecenia są anglojęzyczne podcasty (np. tworzony przez BBC „The English We Speak” czy „Elementary Podcasts” od British Council) i kanały na YouTube. W przypadku kanałów do wyboru mamy treści tworzone przez Anglików, Amerykanów czy Australijczyków (warto zwrócić na to uwagę ze względu na drobne różnice językowe). Poszczególne filmiki skupiają się na nauce słownictwa, poprawie rozumienia ze słuchu czy szlifowaniu akcentu.
Duża ilość obowiązków służbowych nie musi być wymówką do braku samorozwoju. W każdej pracy można bowiem znaleźć chwilę, by w praktyczny sposób poćwiczyć znajomość języka angielskiego, bez odrywania się od wykonywania powierzonych zadań.
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu