Technologie
Walcarka do blachy – wybrać model 3- czy 4-rolkowy?
Walcarka to urządzenie, które stosuje się w celu obróbki plastycznej blachy. Maszyny te są w stanie zwijać metal tak, aby powstawały elementy m.in. cylindryczne, owalne lub stożkowe. Jak w każdej dziedzinie, tak i w blacharstwie, budownictwie, czy energetyce, rozwój techniki pozwolił na stworzenie wielu rodzajów zwijarek w zależności od potrzeb. I tak, na rynku ofert możemy odnaleźć zarówno produkty, które do zwijania blachy używać będą od dwóch do czterech walców (inaczej rolek). W zakładach dominują urządzenia mechaniczne 3-rolkowe oraz hydrauliczne 3- i 4-rolkowe. Są to najbardziej uniwersalne maszyny, które umożliwiają efektywną pracę z materiałem.
Podział ze względu na typ napędu
Istnieje podział dotyczący napędu zwijarek do blachy. Ze względu na to w jaki sposób napędzane są walce, możemy wyróżnić następujące typy maszyn: ręczne, elektromechaniczne, a także te wykorzystujące napęd hydrauliczny. Jak łatwo jest się domyślić, urządzenia zasilane siłą ludzkich mięśni są najtańsze i nie zajmują dużo przestrzeni. Mogą być one jednak wykorzystywane przeważnie do najprostszych prac, dla detali o najmniejszych rozmiarach i średnich oraz dla najcieńszych grubości arkuszy.
Walcarki elektromechaniczne są już sprzętem zdecydowanie bardziej zaawansowanym technicznie. Szereg dodatkowych funkcji kontroluje, aby praca z blachą przebiegała według oczekiwań. Centralne rolki urządzenia napędzane są za pomocą silnika elektrycznego. Zwiększa to precyzję zwijania i pozwala na podawanie dłuższych arkuszy materiału. Mimo pomocy elektroniki przeznaczone są one również do tych cieńszych arkuszy materiału. Na przykład walcarka mechaniczna, 3-rolkowa Akyapak Seria ASM-S, obsługuje zakres grubości od 4 do 8 mm.
Najbardziej złożone pod względem konstrukcyjnym są walcarki hydrauliczne. Pozwalają na bardzo dokładne zwijanie blachy o grubości nawet do 260 mm! Są jednak znacznie droższe i zajmują dużo miejsca.
3 czy 4 rolki?
Wybór zależy od potrzeb użytkownika, długości, grubości oraz rodzaju blachy, a także kształtu samego detalu finalnego. W walcarkach 3-rolkowych należy podjąć decyzję, czy ważniejsza jest długość zwijanego materiału, czy może zakres grubości. Tłumacząc na przykładach, jeśli porównamy giętarki Akyapak – serie AHKi AHV, to okaże się, że ta pierwsza jest w stanie obrabiać materiał do długości 4100 mm, ale tylko o grubości materiału nieprzekraczającej 35 mm. Natomiast AHV zwinie do długości 3100 mm blachy, ale za to zakres grubości kończy się aż na 260 mm.
Kompromisem może okazać się zwijarka 4-rolkowa. Pozostając przy obrazowaniu w liczbach, seria AHS jest w stanie pracować z metalem do długości nawet ponad 10000 mm i grubości 165 mm.
Podsumowując, mamy duży wybór w świecie walcarek. Dzięki temu, że poszczególne modele zauważalnie się od siebie różnią, jesteśmy w stanie wybrać model, który spełni nasze oczekiwania i ułatwi pracę z obróbką blachy.
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu