Budownictwo
Wilgoć w piwnicy? Pokonaj ją skuteczną bronią!
Wielu właścicieli domów zmaga się z wilgocią w piwnicach. Wybranie wówczas profesjonalnej metody osuszania jest dobrym sposobem na pozbycie się tego kłopotu, ale zanim zostanie zastosowana, należy znaleźć i pozbyć się przyczyny, czyli miejsca, w których woda dostaje się do pomieszczenia.
Powody powstawania wilgoci w piwnicy
Proces właściwego osuszania piwnicy w wielu przypadkach wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, dlatego warto zastanowić się nad zatrudnieniem specjalisty. Najczęstsze przyczyny wilgoci w piwnicy to wcześniejsze zalanie w wyniku ulewnych dreszczów, pęknięcia rury lub też przenikanie wody do piwnicy przez ściany lub podłogę w okresie wiosennych roztopów i podniesienia poziomu wód gruntowych.
Metody osuszania piwnicy
Odpowiednie zasady osuszania obowiązują zarówno w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z incydentalnym zalaniem piwnicy, jak i w przypadku, kiedy woda przenika z gruntu. Jedyna różnica polega na tym, że w przypadku zalania wodami gruntowymi, konieczne jest najpierw naprawienie izolacji przeciwwodnej. Usunięcie zalania powstałego w wyniku awarii, nie jest trudne, ponieważ wypompowanie wody z piwnicy – eliminuje jednocześnie źródło zawilgocenia. Ważne jest jednak, aby stworzyć dobre warunki do odpowietrzenia wody. W tym celu stosuje się dwie metody. Pierwszą, jest intensywne wietrzenie z równoczesnym ogrzewaniem pomieszczenia. Nie wymaga to specjalistycznego sprzętu, natomiast ważna jest odpowiednia wymiana powietrza, która w sprzyjających warunkach, może nawet wystarczyć bez ogrzewania. Drugim sposobem jest osuszanie piwnicy metodą kondensacyjną. Konieczne są tu urządzenia, które ze względu na zasadę działania podobne są do klimatyzatorów. Proces polega na tym, że powietrze w urządzeniu zostaje mocno oziębione, co powoduje skroplenie się wody. Następnie powietrze ponownie trafia do pomieszczenia, w którym wilgotność rośnie, a cykl się powtarza do momentu całkowitego osuszenia. W urządzeniu znajduje się specjalny zbiornik na wykroploną wodę, którą należy systematycznie opróżniać. Ważne jest, aby przy tej metodzie pamiętać o szczelnym zamknięciu okien i drzwi, tak aby nie nastąpiła wymiana powietrza. Osuszanie przy pomocy osuszaczy, jest bardzo skuteczne i znacznie szybsze niż wietrzenie i grzanie pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, że wydajny i dobry osuszacz, to dość drogie urządzenie, dlatego dobrym rozwiązaniem może być wynajem osuszacza. Ceny takiej usługi urządzenia wahają się, w przedziale od 50 do 80 zł/dobę.
Metody wymagające zaawansowanego sprzętu i wiedzy
W przypadku, kiedy konieczne jest wynajęcie fachowców specjalizujących się w osuszaniu, mamy do czynienia ze znacznie wyższymi kosztami i zupełnie innego rodzaju sprzętem. Są to np. promienniki mikrofalowe, elektroosmozy oraz sondy grzewcze, które wprowadzane są we wcześniej przygotowane w ścianach — otwory. Metoda powinna być wykonywana przez profesjonalistów, a koszty mogą sięgać nawet kilkaset złotych za 1m2 ściany. Dlatego najczęściej stosowana jest w dużych budynkach lub obiektach zabytkowych, gdzie inne metody mogą się nie sprawdzić, ze względu na powierzchnię i grubość muru.
Podsumowując, możemy powiedzieć, że na rynku istnieje wiele możliwości rozwiązania problemu z wodą i wilgocią. Ważne jest jednak, aby prawidłowo rozpoznać źródło zawilgocenia i dopiero wówczas zadecydować o zastosowaniu odpowiedniej metody, która będzie adekwatna do wielkości problemu. W przypadku zastosowań domowych najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie wydajnego osuszacza, który szybko i skutecznie usunie problem wilgoci w piwnicy.
Inspirowane: nord-help.com – osuszanie ścian
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu