Biznes
Wszystko co musisz wiedzieć o przechowywaniu wina
Wino to jeden z najpopularniejszych, a także najbardziej uniwersalnych trunków na świecie. Naznaczone jest wiekową tradycją, a z uwagi na szeroki wybór rodzajów win, cenione jest przez wielu. Jednak, aby cieszyć się wyrazistym smakiem, aromatem oraz świeżością ulubionego trunku, należy stosować się do kilku zasad przechowywania go. Dla zainteresowanych tematem, świetną opcją poszerzenia wiedzy będzie kurs sommelierski, ale na początek wystarczy znać te kilka prostych zasad opracowanych przez profesjonalnych sommelierów, czyli prawdziwych znawców tematu.
Największy grzech konesera win
Fernando Beteta to światowej sławy sommelier, który dokładnie wie, jak z dobrym winem postępować należy. Fascynacja tym trunkiem nakazuje mu, aby czerpać rozkosz z degustacji i nie oszczędzać jej na lepszy dzień lub na wyjątkową porę. Według niego, posiadając wino, należy je pić, aby sprawiało posiadaczowi niezwykłą satysfakcję każdego dnia i rozbudzało wszystkie zmysły.
Przechowywanie wina po otwarciu
Kiedy nie udało nam się opróżnić całej butelki wina od razu po otwarciu, a zależy nam na zachowaniu świeżości trunku, warto zastosować się do rady Joe Ibrahima – sławnego producenta win. Aby przedłużyć żywotność wina, należy przelać je do mniejszej butelki z zakrętką, aby ograniczyć ilość dostępnego powietrza w naczyniu. Preferowana będzie butelka szklana, ale dobrą alternatywą będzie słoik z wąską szyjką albo nawet plastikowa butelka. Dobrze jest więc zastosować się do tej rady, kiedy w butelce od wina zostaje go niewielka ilość. Warto jest również przechowywać otwarte wino w lodówce, co przedłuży jego żywotność aż do 5 dni. W ten sposób możemy delektować się powtórnie wyrazistym smakiem ulubionego trunku innego dnia. Widząc w butelce niewielkie kryształy, nie należy wpadać w panikę – to zupełnie normalne i nieszkodliwe zjawisko. Jest to dwuwinian potasu, tzw. kamień winny i powstaje podczas leżakowania. Oznacza, że wino jest „żywe”.
Jak przygotować piwniczkę do win?
Piwniczka do win to marzenie wielu koneserów. Należy jednak zadbać o odpowiednią organizację miejsca przechowywania trunków, aby zapewnić im idealne warunki i cieszyć się winem pełnym aromatów. Jak mawiają sommelierzy, ważna jest odpowiednia klasyfikacja butelek, co nie tylko sprawi wizualne korzyści, ale również ułatwi poruszanie się po kolekcji. Warto jest ułożyć je według regionu i chronologii, pamiętając, że najstarsze wina powinny znaleźć się na dole regału. Wrażenia estetyczne zapewnią lady wystawowe i podłogi ze starych, zagruntowanych beczek. I chociaż estetyka jest ważna, to ważniejsze są warunki. Aby wino zachowało swoje naturalne właściwości, smak i aromat należy po otwarciu przechowywać je w niskiej temperaturze. Odpowiednia temperatura to około 12ºC oraz wilgotność wynosząca 70%, co uchroni korek przed wyschnięciem. Należy również ograniczyć kontakt ze światłem i możliwie przyciemnić pomieszczenie. Nie bez powodu specjaliści chronią wino przed światłem ultrafioletowym poprzez używanie szklanych, kolorowych butelek. Zabieg ten wykonuje się, aby wino przedwcześnie się nie zestarzało i zachowało swój oryginalny zapach.
Wino to znakomity trunek, o który należy odpowiednio się troszczyć, a troska ta zaowocuje i obdarzy nas hojnie. Wówczas z butelki wina wydobędziemy najdoskonalszy smak i aromat, co stanowi ucztę dla zmysłów. Jeśli interesujesz się tą tematyką, warto rozważyć skorzystanie z oferty kursów sommelierskich, które poszerzą Twoją wiedzę i otworzą przed Tobą nowe perspektywy zawodowe.
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu