Zdrowie
Zabawy z piłką od najmłodszych lat – wspieraj koordynację wzrokowo-ruchową dziecka!
Aktywność ruchowa to podstawowa kwestia dla zdrowego rozwoju dziecka. Aby zadbać o sprawność malucha już od niemowlęctwa, warto do codziennego planu dnia włączyć ruch, w formie gier i zabaw w domu i na świeżym powietrzu. Do niektórych ćwiczeń nie potrzeba używać żadnych rekwizytów, jednak większą różnorodność, a przez to atrakcyjność podejmowanych aktywności zapewnia używanie zabawek. Wśród nich dużą popularnością cieszą się piłki. Pozwalają one na zorganizowanie dziecku aktywnie spędzonego czasu, przy okazji wzmacniając jego siłę i sprawność, a co za tym idzie wspierając jego prawidłowy rozwój.
Korzyści wynikające z zabawy z piłką
Wspólna zabawa i spędzanie razem czasu są dla dziecka bardzo ważne. Jest to istotne z punktu widzenia rozwoju emocjonalnego dziecka i budowania więzi z rodzicem, jak również doskonalenia umiejętności i rozwijania zmysłów. Jeżeli chodzi o rozwój fizyczny dziecka to zabawy z piłką mają za zadanie:
- umocnienie i rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
- rozwój zmysłów dotyku, wzroku i słuchu
- ćwiczenie zręczności, celności, zwinności
- rozruszanie mięśni, dotlenienie organizmu i poprawę krążenia
- doskonalenie umiejętności technicznych
- naukę współpracy w grupie.
Wspieranie rozwoju przez zabawę
Wszelkie zabawy z piłką przyczyniają się do kształtowania zwinności i sprawności dziecka oraz umiejętności wymagających precyzji i skupienia. Najmłodsze dzieci, które można już posadzić na podłodze, będą dzięki niej ćwiczyły chwytanie, rzucanie, turlanie, co z pewnością będzie źródłem wielkiej radości. Mogą one być też zachęcane do raczkowania dzięki turlającej się piłce. Dzieci w wieku powyżej 2 lat bez problemu radzą sobie z przechwytywaniem rzuconej w ich kierunku piłki, więc zadaniem dla nich może być ćwiczenie celności. Im większa będzie różnorodność dobieranych piłek, tym ciekawsza będzie dla dziecka zabawa nimi. Przedszkolaki to grupa, która równie chętnie co maluchy, bawi się piłką i potrafi bardzo kreatywnie używać wyobraźni w tym zakresie. Rozwój dzieci w tej grupie wiekowej nadal można wspierać poprzez zabawę w kopanie i rzucanie do celu. Im większa będzie częstotliwość takich aktywności, tym szybciej nastąpi rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej. Podnoszenie poziomu trudności stanowić może wyzwanie do jeszcze bardziej wytężonej pracy nad poprawą swoich możliwości. Kilkuletnim dzieciom można także zaproponować udział w slalomach, podejmowaniu prób kozłowania, odbijania piłki o ziemię, turlania do celu, chwytania z różnych odległości oraz rzucania z różnych pozycji. Istnieje wiele możliwości zabawy, a ograniczeniem jest tylko wyobraźnia dziecka i jego rodziców. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które sporo umiejętności związanych z pracą rąk i wzroku jednocześnie mają już opanowanych, chętnie będą uczestniczyć w zabawach z piłką o zaawansowanym stopniu trudności, jak dwa ognie, zbijak, czy gra w koszykówkę lub piłkę nożną. Pozwala to na dalsze wspieranie ich sprawności, koncentracji, zdolności motorycznych i współpracy w grupie. Ponadto aktywność fizyczna pozwala na rozładowanie napięć i kształtowanie prawidłowych nawyków zdrowego stylu życia.
Zabawa stanowi integralną część życia dziecka. Wspieranie prawidłowego rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej u dzieci polega na organizowaniu takich aktywności, które wymagają współdziałania funkcji wzrokowych i motorycznych. Zabawy z wykorzystaniem piłki to ćwiczenia odpowiednie dla każdej grupy wiekowej, na wszystkich poziomach rozwoju. Jej użycie pomaga w kreowaniu umiejętności niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w dzieciństwie, jak i w życiu dorosłym i stanowi podwaliny dla rozwoju innych zdolności, np. refleksu, pisania i liczenia. Poznawanie świata poprzez zabawę jest najefektywniejszą jego formą oraz stanowi źródło ogromnej radości i umacnia poczucie bezpieczeństwa.
Inspirowane: Sensoludki.pl – żłobek Bemowo
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu