Technologie
Zalety transportu towarów przy pomocy rurociągów
Transport dóbr przez rurociągi jest od wielu lat z powodzeniem stosowany w przemyśle i logistyce. Na co dzień spotykamy się z określeniami: wodociągi i gazociągi, nie bardzo zastanawiając się, jaki jest mechanizm działania tej metody. Transport rurociągowy jest transportem przesyłowym. Na jego całość składają się odpowiednio z sobą połączone rury właściwej średnicy, dlatego równie popularna nazwa to system rurowy. Za pomocą rur towar jest przesyłany do docelowego miejsca.
Elementy systemu rurowego
Ponieważ rury mają różną długość i średnicę, a uwarunkowania terenu są zróżnicowane, rury łączy się ze sobą za pomocą elementów takich jak złączki rurowe czy łuki specjalne.
- Złączki rurowe są elementem łączącym poszczególne rury. Montowane są na różne sposoby, w zależności od łączonego materiału i surowca użytego do ich produkcji. Najczęściej stosowanymi metodami są spawanie, zacisk, gwint, lutowanie lub zaprasowanie.
- Łuki specjalne to elementy zmieniające krzywiznę biegu rurociągu. Łuk specjalny pozwoli osadzić rurę pod wymaganym kątem. To właśnie w tym miejscu surowiec zmienia kierunek.
Do budowy rurociągów wykorzystywane są zróżnicowane materiały. Przykładowo rurociągi transportujące ropę naftową są wykonane ze stalowych rur o wewnętrznym przekroju od 30 cm do 120 cm.
Rodzaje rurociągów
Już w momencie tworzenia planu natykamy się na niejednolite uwarunkowania związane z infrastrukturą, które wskazują na zastosowanie różnych rodzajów rurociągów.
- Rurociągi naziemne – znajdują się nad powierzchnią i montowane są tam, gdzie nie występuje gęsta zabudowa.
- Rurociągi zagłębione – ich zastosowanie polega na umieszczeniu rurociągu bezpośrednio pod powierzchnią, ale bez jego zasypywania.
- Rurociągi podziemne – budowane są całkowicie pod powierzchnią.
Zalety rurociągowego transportu towarów
Do najważniejszych zalet transportu rurociągowego można zaliczyć:
- stosunkowo tani i szybki montaż,
- brak wpływu warunków atmosferycznych na stabilność systemu,
- daleki zasięg,
- niewielkie ryzyko kradzieży towaru,
- dużą przepustowość,
- szybkość transportu,
- praktycznie bezawaryjne działanie sieci rurociągowej.
Co i dlaczego warto transportować przesyłowo
Istnieją towary i materiały, których transport jest opłacalny i ekonomicznie uzasadniony tylko przy wykorzystaniu transportu rurociągowego. W porównaniu do kolei ten rodzaj transportu ma mniejszy koszt na jednostkę i większą przepustowość. Oznacza to, ze w szybszym tempie możemy transportować więcej. Rurociągami przesyłane są w dużej mierze towary, które są w stanie skupienia ciekłym lub gazowym, takie jak:
- gaz ziemny,
- ropa naftowa,
- woda,
- ścieki,
- amoniak,
- kwasy,
- inne płyny takie jak mleko czy piwo,
- substancje chemiczne.
W niektórych przypadkach rurociągami transportowane są także ciała stałe takie jak zboże. Wykorzystuje się do tego celu powietrze pod ciśnieniem.
Rurociągi są zasadniczo najtańszym i najprostszym sposobem masowego transportu jednorodnych ładunków płynnych i gazowych występujących w stałych potokach sieci transportowych. Z ekonomicznego punktu widzenia najbardziej opłacalne są rurociągi transportujące ropę naftową i gaz ziemny.
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu