Biznes
Zastosowanie transportu pneumatycznego w wybranych branżach – przykłady
Transport pneumatyczny znajduje zastosowanie w bardzo wielu gałęziach gospodarki. Stosuje się go w branżach chemicznych i spożywczych. Pomocny jest też w transporcie przeróżnych produktów, a jego rola w przemyśle wydaje się nieoceniona zwłaszcza wtedy, kiedy mamy do czynienia z materiałami sypkimi. Transport pneumatyczny wpływa na wzrost wydajności zakładów w znacznym stopniu, a także na prędkość produkcji.
Tworzywa sztuczne i ich przetwarzanie
Przetwarzanie tworzyw sztucznych odgrywa we współczesnym świecie niebagatelną rolę. Chodzi nie tylko o odzyskiwanie określonych materiałów, ale o szeroko pojęty recykling. W procesie przetwarzania przeróżnych materiałów syntetycznych dużą rolę odgrywa transport pneumatyczny, czyli przenoszenie ciał stałych, zwłaszcza zaś materiałów typu sypkiego (proszki, drobne ziarna etc.) w strumieniu powietrza, które płynie przez zamknięty rurociąg w wyniku różnicy ciśnień na jego końcach.
Przetwarzanie drobnych materiałów syntetycznych wiąże się z wykorzystywaniem transportu pneumatycznego, który przyspiesza przenoszenie granulatów niemożliwych do transportowania bez systemu pneumatycznego.
Transport
Drogi przenoszenia towarów z miejsca na miejsce mogą być różne. Towary mogą podróżować koleją, w ciężarówce po jezdni, a także drogą morską. Transportu pneumatycznego używa się wtedy, kiedy potrzebny jest szybki i sprawny załadunek bądź rozładunek. Rozładowywane i ładowane mogą być wagony kolejowe, cysterny drogowe czy kontenery, które później trafią na statek. W portach od dawna istnieją systemu korzystające z transportu pneumatycznego, który pozwala na przenoszenie materiałów sypkich, tj. cukier, drobne ziarna, granulaty.
Metodą używaną transporcie jest zazwyczaj metoda pneumatyki podciśnieniowej, która pozwala przenosić materiał na większe odległości.
Transport pneumatyczny w przemyśle spożywczym
Przemysł spożywczy i szeroko pojęte przetwarzanie żywności jest kolejną branżą, w której transport pneumatyczny jest stosowany na szeroką skalę. Przetwarzanie żywności wiąże się ze stosowaniem określonej technologii, która pozwala na przenoszenie drobnych materiałów jak wcześniej wspomniany cukier czy granulaty. Bez transportu pneumatycznego nie byłoby możliwe produkowanie określonych produktów spożywczych. Półprodukty muszą dotrzeć w dane miejsce zakładu w określonym czasie, by, na przykład, nie stracić swoich właściwości fizycznych (miękkość, suchość, świeżość etc.).
Branże chemiczne/farmaceutyczne
Każda branża chemiczna, czy to wytwarzająca leki, środki czystości, czy prekursory opiera swoje działanie na skuteczności różnych kanałów produkcji, które muszą ze sobą współgrać w stopniu ścisłym. Bez tej harmonii produkt końcowy może okazać się czymś, czego nie można wypuścić na rynek. Magazyny zakładów chemicznych potrzebują dróg transportu materiałów (różnego rodzaju substancji chemicznych), a do tego świetnie nadaje się właśnie transport pneumatyczny. Surowce, półprodukty, prekursory: to wszystko transportowane jest metodą podciśnienia pneumatycznego i bez tej technologii prawidłowy, a więc szybki transport środków chemicznych, nie byłby możliwy.
Powyższy artykuł ukazuje zastosowanie transportu pneumatycznego w wielu gałęziach gospodarki. Jest nieodzowny w przetwórstwie spożywczym, zakładach chemicznych i przemysłowych, a także w branżach transportowych.
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu