Zdrowie
Dofinansowanie NFZ do aparatu słuchowego – czy czekają nas zmiany?
Liczbę osób mających problemy ze słuchem w Polsce szacuje się na ok. 6 mln, z czego 900 tys. cierpi na poważne jego uszkodzenie. Niedosłyszenie to często występujący problem, a jego główną przyczyną jest wszechobecny hałas, często przekraczający normy. Z roku na rok wzrasta liczba osób dotkniętych tą chorobą i są to nie tylko seniorzy, ale również w dużej mierze młodzież i młodzi dorośli. Wady słuchu są praktycznie nieuleczalne, więc jedynym ratunkiem pozostaje aparat słuchowy lub implant wszczepiony pod skórę. Zakup aparatu to wydatek do kilku tysięcy złotych, warto więc skorzystać z dostępnych form pomocy, czyli dofinansowania NFZ oraz PFRON. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach mogą czekać nas tutaj spore zmiany. Dosyć kontrowersyjne.
Jak uzyskać dofinansowanie do NFZ?
Osoba odczuwająca stan pogorszenia słuchu w pierwszej kolejności powinna udać się do lekarza rodzinnego, który po badaniu i zebraniu wywiadu na temat niedogodności w słyszeniu, wystawia skierowanie do specjalisty: laryngologa, otolaryngologa, audiologa lub foniatry. Aby móc skorzystać z refundacji NFZ, specjalista ten powinien posiadać podpisaną z nim umowę. Lekarz specjalista po dokładnym zbadaniu pacjenta i stwierdzenia problemu ze słuchem, wypisuje zlecenie na aparat słuchowy, które należy złożyć we właściwym oddziale NFZ i uzyskać pieczątkę, oznaczającą zgodę na dofinansowanie. Z potwierdzonym zleceniem należy udać się do punktu protetyki słuchu, w którym zostanie dopasowane odpowiednie urządzenie.
Wysokość i częstość uzyskiwania dofinansowania na sprzęt do wzmacniania słuchu zależy od wieku, posiadanej wady, rodzaju aparatu oraz posiadania specjalnych przywilejów. Szczegółowe informacje bez problemu znajdziemy w sieci.
Nowelizacja ustawy i kontrowersje
Polska ma najmniejszy odsetek osób z niedosłuchem, które decydują się na zakup aparatu słuchowego. Liczba ta może się jeszcze bardziej zmniejszyć z powodu prac Ministerstwa Zdrowia, które aktualnie toczą się nad ustawą o wyrobach medycznych. Projekt nowelizacji ustawy zakłada, że wyroby medyczne będą miały przechodzić taką samą drogę starania się o refundację co leki. Wnioski te mają być także obligatoryjnie płatne. Nie zawiera on także zapisów stanowiących o indywidualnym dopasowywaniu sprzętu do potrzeb pacjenta. W efekcie bezpłatny dostęp zostanie tylko do urządzeń najtańszych, najgorszych pod względem technologii i nietrwałych. Produkty te mają mieć odgórnie narzuconą cenę sprzedaży, bez możliwości stosowania rabatów przez sprzedawcę. Pacjent zmuszony więc będzie do zakupu sprzętu za własne środki, z prywatnego sektora rynku, bez możliwości refundacji poniesionych kosztów. Ponadto planowane jest zniesienie bezpłatności wizyt u protetyków słuchu, które mają na celu dopasowanie aparatu do potrzeb pacjenta.
Zakup aparatu słuchowego przez osoby niedosłyszące to konieczność i jedyna droga do poprawy słyszenia i komfortu życia. Obecne przepisy określają wysokość i zasady stosowania refundacji na zakup urządzeń wspomagających słyszenie, które są indywidualnie dobierane do potrzeb pacjenta. Planowane zmiany w ustawie o wyrobach medycznych mogą zburzyć cały system aparatów słuchowych i ograniczyć ich dostępność dla wszystkich potrzebujących.
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu