Zdrowie
Jak leczy się nerwicę u dzieci?
Nerwica atakuje coraz to młodsze osoby – obecnie rozpoznaje się ją nawet u kilkulatków. Dolegliwość taka może skutkować między innymi pogorszeniem relacji z rówieśnikami, dlatego zawsze należy dążyć do jej rozpoznania i wyleczenia. Jakie zaś są sposoby leczenia nerwicy u najmłodszych?
Czym objawia się nerwica u dzieci?
Podstawowym objawem nerwicy jest, rzecz jasna, odczuwanie przez pociechę mniejszego lub większego lęku. W zależności od nasilenia oraz rodzaju dolegliwości uczucie lęku pojawiać się może w określonych sytuacjach, (np. lęk związany z narażeniem na konkretne zjawisko, lub kontakt z danym przedmiotem), lub być nieustanne (zaburzenie lękowe uogólnione). Pojawiają się także fizyczne objawy dolegliwości, jak na przykład uczucie kołatania serca, lub też ból brzucha – pojawia się on w sytuacji wywołującej stres, lub też na krótko przed nią, gdy dziecko wie, że zaraz się w niej znajdzie. Często występującym zjawiskiem jest także płacz dziecka.
W jaki sposób można leczyć dziecięcą nerwicę?
W przypadku zaburzeń nerwicowych u dzieci niezwykle ważny jest kontakt z psychologiem, lub też psychiatrą. Rodzice dziecka cierpiącego na nerwicę otrzymają od niego szereg instrukcji dotyczących tego, w jaki sposób obchodzić się ze swoją pociechą – wbrew pozorom utrzymywanie jej z daleka od czynnika wywołującego objawy nie jest zalecane, a może nawet nasilić w przyszłości objawy choroby. Konieczne jest także wdrożenie odpowiedniej psychoterapii i psychoedukacji. Bardzo ważna jest także psychoterapia rodzinna, czyli taka, w której biorą udział także najbliższe osoby małego pacjenta. Zalecane jest również wprowadzenie ćwiczeń relaksacyjnych.
Jeśli powyżej wymienione sposoby terapii nerwicy u dzieci nie przyniosą rezultatu, konieczne może okazać się podjęcie bardziej radykalnych metod. Kiedy bowiem sposoby psycho terapeutyczne zawodzą, do terapii włączone zostaną odpowiednie środki farmakologiczne. W zdecydowanej większości przypadków mowa tutaj o lekach antydepresyjnych, konkretniej – medykamentach z grupy SSRI, czyli inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny.
W razie konieczności młodym pacjentom mogą także zostać podane leki takie, jak np. hydroksyzyna, czy też benzodiazepina. Ponieważ jednak zdaniem większości ekspertów należy unikać podawania wyżej wymienionych medykamentów najmłodszym dzieciom, zalecane są im one tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Należy jednak przygotować się na długą i ciężką batalię z tą dolegliwością. Najczęściej bowiem efekty zastosowanego leczenia widoczne są dopiero po jakimś czasie. Bardzo ważne jest także, aby nie przerywać raz podjętej terapii. Odpowiednio prowadzone leczenie jest jednak w stanie sprawić, że stan dziecka znacząco się poprawi.
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu