Budownictwo
Kamień naturalny we wnętrzach – zalety zastosowania
Naturalne materiały wykorzystywane są w budownictwie od tysięcy lat. Kamień naturalny początkowo wykorzystywany był głównie jako surowiec budulcowy. Wznoszono z niego nie tylko domy, ale i pomniki oraz grobowce. Z biegiem czasu zaczął być wykorzystywany także jako element dekoracyjny. Dzisiaj jest to jeden z najpopularniejszych materiałów, po które chętnie sięgamy, aby nadać naszym wnętrzom unikalny charakter. Bogata oferta kamiennych płytek, okładzin, wielkoformatowych płyt kamiennych, blatów i dekorów zachęca, aby zastosować go we własnej aranżacji.
Zastosowanie
Ze względu na wszechstronne zastosowanie, kamień naturalny można użyć do wykończenia podłogi, ścian lub na blaty. Jest trwały i ekologiczny, poddaje się renowacji.
Można go stosować w różnych pomieszczeniach, np. w przedsionkach, holu i korytarzu – najczęściej jako okładzina podłóg lub ścian. W kuchni od lat spotykamy marmurowe blaty, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne i łatwe w utrzymaniu czystości. Blat z marmuru można wykorzystać też w jadalni i w łazience.
Jednym z naturalnych zastosowań kamienia naturalnego jest wykorzystanie go do wykończenia kominka. Jest materiałem dobrze poddającym się obróbce, plastycznym, a także niepalnym i odpornym na wysoką temperaturę. Pod jej wpływem nie odkształca się, nie zmienia koloru, za to dobrze przewodzi ciepło i długo je utrzymuje.
W pomieszczeniu kamień naturalny może stanowić jedną płaszczyznę, lub wykorzystuje się go do podkreślenia jakiegoś detalu lub urozmaicenia całego projektu. Możemy zastosować jeden rodzaj kamienia lub łączyć kilka jego odmian. Świetnie komponuje się z innymi materiałami naturalnymi, takimi jak drewno, metal, skóra, szkło, a nawet beton architektoniczny, co pozwala nadać wnętrzom niepowtarzalny charakter.
Zalety
- Kamień jako materiał jest ceniony przede wszystkim ze względu na swoją trwałość. Jest to surowiec piękny i zarazem bardzo praktyczny.
- Jest przyjazny dla dzieci i alergików, ponieważ nie pyli, nie wydziela żadnych zapachów, nie uczula.
- Jest łatwy do utrzymania w czystości, a odpowiednio zaimpregnowany będzie cieszył nasze oczy przez wiele lat.
- Jest odporny na działanie temperatury. Można wykorzystać go w projektach, które uwzględniają zastosowanie ogrzewania podłogowego. Sprawdzi się też jako obudowa kominka.
- Jest niezwykle uniwersalny. Na rynku znajdziemy wiele odmian kolorystycznych. Na wygląd płytek marmurowych będzie wpływał też sposób wykończenia kamienia. Dzięki temu możemy urządzić aranżacje z wykorzystaniem kamienia na wysoki połysk albo matowego. Marmur sprawdzi się więc w aranżacjach nowoczesnych, ale też bardziej tradycyjnych.
Podsumowania
Kamień naturalny to najlepszy wybór, jeżeli zależy nam na trwałości i walorach estetycznych. Dzięki jego zaletom jest chętnie wybierany zarówno przez osoby prywatne, jak i inwestorów. Jeśli zostanie odpowiednio zaimpregnowany zachowa swoje właściwości przez wiele lat.
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu