Zdrowie
Na jakie zajęcia kreatywne warto zapisać dziecko?
Złośliwi powtarzają, że dzieci nie mają czasu na zabawę, gdyż więcej czasu spędzają na zajęciach dodatkowych, zamiast na podwórku. Piłka nożna, hokej, zajęcia z muzyki, języki obce – każdego dnia coś innego. Pytanie jednak, czy jest w tym coś złego? Wszystkie badania pokazują wyraźnie, że umysł dziecka jest bardziej chłonny od mózgu dorosłego, dlatego to, czego uczymy się za młodu, przychodzi nam dużo łatwiej i zostaje z nami na dłużej, niż gdy uczymy się tego w dorosłym życiu. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców stawia na wszechstronną edukację swoich pociech, które nie tylko dobrze się bawią, ale także zdobywają wiedzę, która przyda im się znacznie później. Warto jednak dobrze przemyśleć, które zajęcia kreatywne dla dzieci wybrać, by nasza pociecha nie czuła się do niczego przymuszana i czerpała z nich prawdziwą radość.
Zanim dokonacie wyboru…
spędźcie trochę czasu na uważnej obserwacji Waszego dziecka. Na pierwsze zajęcia warto zapisać malucha już wieku przedszkolnym, na przykład w czasie pierwszych wizyt w przedszkolu, gdy jest ono bardziej otwarte na nowych ludzi. To próby, które mogą pokazać nam, czym tak naprawdę dziecko się interesuje. Dopytujmy przedszkolanki o to, co nasza pociecha robi w wolnych chwilach, jakimi aktywnościami jest najbardziej zainteresowana. Eksperymentujmy także na własną rękę, jednak cały czas zgodnie z predyspozycjami dziecka. Jeśli jest ono bardzo otwarte, warto zapisać je na zajęcia teatralne, które nie tylko pozwolą mu ćwiczyć pamięć czy pokazywać kreatywne rozwiązania, ale również budować swoją pewność siebie. Gdy widzimy zainteresowanie malca muzyką, zaryzykujmy i zapiszmy go na lekcję wybranego instrumentu. Nawet jeśli nie nauczy się grać, pozna dźwięki, a później także nuty, co może być pomocne nie tylko w rozwoju innowacyjnego myślenia czy rytmiki, ale nawet liczenia. Przyglądajcie się dziecku uważnie i sprawdzajcie, co sprawia mu największą radość.
Nie tylko zabawa
Zajęcia kreatywne dla dzieci mają w oczywisty sposób nie tylko cieszyć najmłodszych i umożliwiać im dobrą zabawę, ale przede wszystkim kształcić i sprawdzać ich potencjał w różnych dziedzinach. Dlatego, naszej obserwacji powinny podlegać nie tylko zainteresowania, ale także analiza umiejętności dziecka z uwzględnieniem ewentualnych deficytów, nad którymi mamy szansę popracować. Warto spróbować określić, jaki rodzaj inteligencji jest przeważający u naszego dziecka – logiczno-matematyczny, językowy, muzyczny czy przyrodniczy. Oczywiście wynik naszej obserwacji nie jest wiążący i ostateczny, jednak warto inwestować nie tylko w rozwój przeważającej inteligencji, ale także tej, której zauważamy najmniej.
Dodatkowo interesującym doświadczeniem może być skorzystanie z nauki liczenia w pamięci , która rozwija kilka istotnych cech u dziecka i pozwala na wszechstronny rozwój.
Arytmetyka mentalna a nauka szybkiego liczenia w pamięci
Arytmetyka mentalna to metoda, którą wprowadza się u dzieci od czwartego do dwunastego roku życia. Ma ona na celu nie tylko naukę liczenia w pamięci – to jedynie podstawa, sposób treningu, który prowadzi do istotniejszych kwestii. Arytmetyka mentalna m.in. rozwija pamięć fotograficzną, która wspomaga proces uczenia się w późniejszych latach, a także – przy regularnych ćwiczeniach – w dorosłym życiu. Co istotne, ćwiczenie liczenia w pamięci stymuluje równoczesną pracę obu półkul mózgowych. Dzieci na początku kursu dokonują obliczeń na specjalnych liczydłach, potem zaś liczą w pamięci, wyobrażając sobie owo liczydło. Właśnie takie połączenie (sprawności liczenia, za które odpowiedzialna jest lewa półkula i pracy wyobraźni, która jest ,,osadzona” w prawej półkuli) stymuluje równoczesną pracę obu półkul mózgowych dziecka. Dzięki arytmetyce mentalnej dziecko uczy się logicznego myślenia i kreatywności jednocześnie. Tego typu zajęcia dodatkowe są zatem sposobem na całościowy, efektywny rozwój umysłowy.
Inspirowane: abakus-center.eu/pl-pl – zajęcia kreatywne dla dzieci
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu