Zdrowie
Nowoczesne uzupełnienia protetyczne – inlay, onlay, overlay
Ze statystyk wynika, że na próchnicę cierpi około 95% dorosłych Polaków i ponad połowa dzieci. Twarde tkanki zęba stopniowo odwapniają się i dochodzi do ich rozpadu, w efekcie czego powstają ubytki. Część z nich można wyleczyć tradycyjną metodą wypełnienia materiałem światłoutwardzalnym. Jednak sporej wielkości ubytki wymagają postępowania szczególnego polegającego na rekonstrukcji korony zęba. Do niedawna jedynym ratunkiem dla dużych ubytków były korony protetyczne. Obecnie dobrą alternatywną zarówno dla tradycyjnych plomb, jak i koron są protetyczne nakłady koronowe określane (w zależności od rozległości ubytków) jako inlay, onlay i overlay.
Czym są uzupełnienia protetyczne inlay, onlay i overlay?
Nowoczesne uzupełnienia protetyczne inlay, onlay i overlay są koronowymi wkładami, które odtwarzają kształt zęba i dopasowują się do jego struktury anatomicznej., Są równie trwałe jak korony , a nie wymagają tak dużego szlifowania tkanek zęba . W porównaniu do zwykłych wypełnień odznaczają się znacznie większą trwałością. Są szczelne, zapewniają estetyczny wygląd i zachowanie naturalnej struktury zęba. Najczęściej wykonuje się je z porcelany lub kompozytu w pracowni protetycznej. Z zębami łączy się je poprzez przyklejenie lub cementowanie odpowiednimi materiałami.
Różnice
Inlay, onlay i overlay są to trzy rodzaje nowoczesnych uzupełnień protetycznych, które różnią się od siebie jedynie tym, jak dużą powierzchnię zęba zajmują i gdzie są umiejscowione. Inlay (wkład) pokrywa powierzchnię żującą zęba i stoki guzków, ale bez ich szczytów. Onlay pokrywa całą powierzchnię żującą łącznie ze szczytami guzków. Natomiast overlay wykonuje się, gdy zniszczona jest duża powierzchnia zęba, i w oparciu o zachowane ściany zęba pacjenta przywraca się powierzchnię żującą, dążąc do odtworzenia pierwotnego kształtu zęba.
Jak wykonuje się nowoczesne uzupełnienia protetyczne?
Wkłady koronowe typu inlay, onlay i overlay wykonuje technik w pracowni protetycznej. W związku z tym konieczna jest dwukrotna wizyta pacjenta u dentysty, który najpierw oczyszcza ząb wiertłem z tkanek zniszczonych przez próchnicę i przygotowuje ubytek pod kształt przyszłego nakładu. Następnie robi wycisk zębów obu szczęk lub wykonuje skan cyfrowy . Zastosowanie skanera wewnątrzustnego i wykonanie cyfrowego wycisku znaczenie przyspieszy pracę nad przygotowaniem uzupełnienia protetycznego, ale tego typu rozwiązanie dostępne jest jedynie w dobrze zaopatrzonych, nowoczesnych gabinetach stomatologicznych. Stomatolog na koniec wizyty zabezpiecza ząb opatrunkiem. Po przygotowaniu przez technika wkładu w laboratorium pacjent wraca go gabinetu dentystycznego i stomatolog najpierw sprawdza, czy wkład pasuje kształtem i kolorem do zęba, po czym montuje go i poleruje, by nadać mu naturalny połysk. Kontroluje też czy pacjent może dobrze zagryzać zęby, sprawdza szczelność i końcowy efekt estetyczny.
Uzupełnienia protetyczne inlay, onlay i overlay są znakomitym rozwiązaniem w przypadku dużych ubytków w zębach. Wkłady nie przebarwiają się, a zęby wyglądają naturalnie i estetycznie. Trzeba wiedzieć jednak, że są one droższe niż tradycyjne plomby. Przed podjęciem decyzji warto więc omówić to z doświadczonym dentystą, który właściwie oceni czy wystarczy tradycyjne wypełnienie, czy może lepiej wydać nieco więcej i zdecydować się na trwalszy wkład koronowy.
Inspirowane: Triodent.com.pl – periodontolog
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu