Budownictwo
Praca operatora wózka widłowego – fakty i mity
Na temat każdej pracy istnieją rozmaite przeświadczenia i stereotypy. Stereotyp może być zarówno mądrością pokoleń i sumą doświadczeń, jak i krzywdzącym uproszczeniem. W tym tekście omówione zostaną obiegowe opinie na temat pracy operatorów wózków widłowych.
-
To zwykła praca fizyczna – wystarczy kilkudniowe przyuczenie u pracodawcy
Jest to absolutna nieprawda. Praca na tym stanowisku wymaga specjalnych uprawnień. Zgodnie z rozporządzeniem istnieją dwa typy dokumentów pozwalających na legalne obsługiwanie wózka widłowego. Obydwa obowiązują na terenie całej Polski i wydawane są na czas nieokreślony. Są nimi:
- legitymacja UDT otrzymywana od Urzędu Dozoru Technicznego po zdaniu egzaminu państwowego.
- Książka Operatora wystawiana przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie
Egzamin państwowy poprzedzony jest kilkudziesięciogodzinnym kursem przeprowadzanym przez uprawnione ośrodki szkolenia. Zarówno kurs jak i egzamin składają się z części teoretycznej i praktycznej. W obecnych czasach nie ma co liczyć na zatrudnienie bez wymaganych uprawnień. Pracodawcy nie chcą ryzykować ani sprzętu wraz z towarem, ani przykrych konsekwencji w przypadku ewentualnej kontroli.
-
Wózki widłowe to jeden typ urządzeń
Wózki widłowe dzielimy na typy, a tym samym konieczne jest ukończenie różnych stopni kursów. Odrębne kursy należy wykonać np. na wózki specjalizowane, które dzielimy na:
– Wózki jezdniowe podnośnikowe specjalizowane z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem, które charakteryzują się tym, że podczas ruchu roboczego podnoszony jest na pożądaną wysokość zarówno ładunek, jak i kabina operatora.
– Wózki specjalizowane ze zmiennym wysięgiem – pozwalają na podawanie ładunków na duże wysokości, a także umożliwiają przestrzenne manewrowanie.
-
Kurs na wózki widłowe się nie opłaca, ponieważ jest drogi i nie gwarantuje pracy
Średni koszt dobrego kursu to około półtora tysiąca złotych. Cena oczywiście zależy od rodzaju uprawnień. Warto sprawdzić, czy opłata obejmuje opłatę egzaminacyjną dla Urzędu Dozoru Technicznego. Jeśli chodzi o późniejsze zatrudnienie, żadne uprawnienia nie dają pewnego stanowiska. Pod uwagę trzeba wziąć strukturę lokalnej przedsiębiorczości czy po prostu miejsce zamieszkania. Zapotrzebowanie rynku na operatorów wózków jest natomiast nadal dość duże, a średnia pensja pozwala pokryć koszt przygotowania do zawodu w mniej niż miesiąc. Mediana zarobków wynosi nieco ponad 2500 zł.
-
Praca tylko dla mężczyzn
Według danych z 2018 roku wśród operatorów wózków widłowych kobiety stanowią kilkanaście procent pracowników. Biorąc pod uwagę proporcje płci na kursach przygotowujących do zdobycia uprawnień, nie zanosi się na zmiany – nadal znaczna większość do mężczyźni. Niewątpliwie jest to znaczna dysproporcja, jednak trudno mówić o tym zawodzie jako wyłącznie męskim, skoro więcej niż 1 na 10 osób zatrudnionych w tym zawodzie to przedstawicielki płci pięknej.
Przyczyną takiego stanu rzeczy jest głównie to, że o ile same wózki do obsługi nie wymagają już siły fizycznej, to praca na tym stanowisku czasem może wiązać się z dużymi obciążeniami, np. przy własnoręcznym przenoszeniu towaru. Poza tym, wedle badań psychologicznych, co do zasady kobiety lepiej radzą sobie na stanowiskach wymagających pracy w grupie. Oprócz tego, w typowo męskim gronie może panować specyficzna atmosfera, do której trudno zaadaptować się paniom.
-
Jeśli pracodawca kupuje używane wózki, z pewnością będą one sprawiać problemy
Trudno dokładnie podać źródło tego przeświadczenia, niezależnie jednak od tego, jest ono po prostu błędne. Jak w przypadku większości sprzętów, wszystko zależy od stanu konkretnego egzemplarza. Z pewnością nie jest tak, że na rynku wtórnym znajduje się tylko wyeksploatowany do granic możliwości sprzęt, którego właściciele chcą się jak najszybciej pozbyć. Niektórzy decydują się na sprzedaż z innych powodów jak np.zamknięcia zakładu, ograniczenia liczby miejsc pracy czy okazyjnej oferty kupna nowszych wózków. Poza tym żywotność egzemplarzy lepszych marek obliczona jest na kilka lub nawet kilkanaście lat.
Inspirowane: Akademia-efect.pl – kurs na koparkę
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu