Zdrowie
Świąteczne wypieki ze zdrowej czekolady
Kuwertura czekoladowa – francuski smak Świąt Bożego Narodzenia
Kuwertura czekoladowa służy profesjonalnym cukiernikom do produkcji różnego rodzaju polew czekoladowych. Wiele pań domu docenia jej zalety smakowe i dekoracyjne, przygotowując zdobienia świątecznych ciast. Taka zdrowa czekolada w postaci kuwertury nadaje się znakomicie do dekoracji ciast, ciasteczek, a nawet potraw mięsnych, wykańczanych dekoracyjnie polewami czekoladowymi. Kuwertura jako ekologiczna czekolada jest również niezbędna do czekoladowego fondue. Warto poznać możliwości kulinarne ciast i dań z udziałem kuwertury czekoladowej i czerpać z nich wiele świątecznej radości.
Czym jest kuwertura czekoladowa
Samo słowo kuwertura jest pochodzenia francuskiego. Francuskie couverte to zasłona, przykrycie lub pokrywa. Stąd właśnie nazwa kuwertura czekoladowa dla oznaczenia zdrowej, ekologicznej czekolady wykorzystywanej zwłaszcza w przygotowaniu polewy do ciast i innych dań. Kuwertura czekoladowa zaliczana jest do rodzaju gorzkich czekolad o ponad przeciętnej zawartości masła kakaowego w granicach od 32 do procent. W składzie tej ekologicznej czekolady zwraca uwagę ceniona przez smakoszy miazga kakaowa, która stanowi aż 54 procent całej zawartości. Dietetycy podkreślają także, że ta ekologiczna, zdrowa czekolada zawiera również wanilię i lecytynę sojową, składniki dobrze wpływające na pamięć i koncentrację. Co interesujące, kuwerturę czekoladową stosowano na dworach francuskich w okresie jesienno-zimowym, zapobiegając przy jej pomocy obniżeniu nastroju u członków dworu królewskiego.
Kuwertura czekoladowa w kuchni
Kuwertura czekoladowa, aby stała się polewą, musi zostać przetworzona, czyli wytemperowana. Dzięki temu kakao i masło kakaowe ulegają rozdzielaniu. Pierwszy sposób temperowania kuwertury czekoladowej to tak zwane tablowanie. Roztopioną masę czekoladową zanurza się w kąpieli wodnej w temperaturze około 40°C. Połowę płynnej masy wylewa się na powierzchnię marmurową lub stalową, uprzednio schłodzoną. Tężejąca kuwertura czekoladowa będzie zdejmowana z tej powierzchni szpachlą. Kiedy tylko zacznie zmieniać konsystencję na bardziej stałą, natychmiast dolana do niej zostanie kolejna, płynna porcja. Drugi rodzaj przygotowania kuwertury do zastosowania jej w wypiekach to zabieg zwany „szczepieniem kuwertury”. W tym przypadku do płynnej masy doporcjowuje się kolejna kawałki czekolady, które raz jeszcze będą podgrzane przed wylaniem kuwertury na powierzchnię ciast i tortów, w celu uzyskania czekoladowej polewy. Ostatni rodzaj obróbki kuwertury czekoladowej polega na jej schładzaniu szokowym. Kuwertura czekoladowa podgrzana uprzednio do temperatury 45°C umieszczana jest w zamrażarce. Po wystygnięciu będzie podgrzana ponownie do temperatury 29-32°C. Każdy z tych trzech, podstawowych rodzajów obróbki kuwertury czekoladowej prowadzi do unikalnego przygotowania tej ekologicznej, zdrowej czekolady do wystąpienia przez nią w roli polewy czekoladowej lub sosu czekoladowego.
Charakterystyczny trzask łamanej czekolady
Francuskie Święta Bożego Narodzenia bez charakterystycznego trzasku łamanej czekolady nie mogłyby się odbyć. Kuwertura czekoladowa to podstawa świątecznego repertuaru polew czekoladowych do ciast i tortów, czekoladek i cukierków okolicznościowych. Kuwerturę sprzedaje się w postaci charakterystycznych tabliczek, łamiących się z trzaskiem, które lubią wspominać Francuzi jako najprzyjemniejszy element dzieciństwa. Wielkie cukiernie nabywają kuwerturę czekoladową w formie bloków o wadze około 2,5 kilograma, a w sklepach detalicznych można ją kupić w tabliczkach o masie od 100 do 200 gramów. Jedno jest pewne, kuwertura czekoladowa to absolutna królowa świątecznej, słodkiej kuchni.
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu