Zdrowie
USG łokcia w przypadku jego urazu i nieustającego bólu
Badanie ultrasonograficzne należy do najpopularniejszych badań diagnostycznych. Jest ono bezpieczne, bezinwazyjne, bezbolesne i do tego dokładne. Wszystko to sprawia, że USG jest jednym z najczęściej wykonywanych badań u pacjentów po urazie stawu łokciowego.
Urazy stawu łokciowego
Staw łokciowy posiada skomplikowaną budowę. Złożoną konstrukcję łokcia tworzy: kość ramienna, łokciowa i promieniowa, staw ramienno-łokciowy, promieniowo-łokciowy i bliższy, więzadła ograniczające jego ruchy oraz wiele mięśni. Z uwagi na swoje umiejscowienie, staw łokciowy należy do najintensywniej użytkowanych, co sprawia, że jest w grupie stawów najbardziej narażonych na wszelkiego rodzaju urazy.
Pacjenci, u których w obrębie stawu łokciowego doszło do zwichnięcia, złamania, zapalenia pourazowego torebki stawowej czy uszkodzenia tkanek miękkich, nie należą do rzadkości. Stanowią oni mocną grupę wśród wszystkich pacjentów ortopedycznych. Niemało osób zmaga się również z przypadłością określaną mianem „łokieć tenisisty”, równie popularny jest „łokieć golfisty”.
Urazy stawu łokciowego objawiają się dolegliwościami bólowymi. Sprawiają, że niemożliwe staje się wykonywanie codziennych czynności. Na skutek urazu dochodzi również do stanu zapalnego w sąsiedztwie nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Ponadto skutkiem kontuzji łokcia jest zaburzenie siły mięśni antagonistycznych przedramienia.
USG łokcia
Metodą umożliwiającą zdiagnozowanie przyczyny dolegliwości bólowych w łokciu po urazie, jest obrazowanie stawu łokciowego przy użyciu ultradźwięków. Badanie to nie wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania. Jest nieinwazyjne, dzięki czemu nie jest przyczyną dodatkowego bólu. Jest ono również bezpieczne (nie naraża na szkodliwe promieniowanie), można je przeprowadzać wielokrotnie zarówno u dzieci, jak i kobiet w ciąży. Badanie USG polega na przesuwaniu, zwilżonej żelem, głowicy po skórze pacjenta. Należy podkreślić, że w związku z tym, że ultradźwięki nie przenikają przez tkankę kostną, badanie ultrasonograficzne nie nadaje się do oceny stanu kości.
W trakcie badania USG lekarz specjalista ma szansę zobaczyć:
- zarysy kości ramiennej, promieniowej i łokciowej,
- zarysy chrząstki bloczka i główki kości ramiennej,
- jamę stawu, przednią torebkę stawu,
- więzadło poboczne promieniowe, obrączkowate i łokciowe,
- ścięgna wspólne prostowników oraz zginaczy,
- dalszy przyczep ścięgna mięśnia dwu- i trójgłowego ramienia,
- nerw łokciowy.
USG łokcia składa się z oceny statycznej łokcia i dynamicznej stawu. Jak sama nazwa wskazuje, ocena statyczna wykonywana jest w bezruchu, z kolei dynamiczna polega na analizie struktur stawowych w trakcie zginania i prostowania łokcia oraz podczas nawracania i odwracania przedramienia. Tak precyzyjne badanie szybko ujawnia skutki urazu. Pozwala określić jego wielkość oraz pokazuje, które struktury zostały najbardziej uszkodzone.
Pourazowe USG łokcia – dlaczego jest niezbędne?
USG jest polecaną metoda diagnostyczną w przypadku urazu łokcia, ponieważ większość struktur stawu łokciowego położona jest powierzchownie. U wielu pacjentów ultrasonograficzne badanie łokcia jest zdecydowanie skuteczniejsze, niż badanie rentgenowskie. Jest ono szczególnie doceniane w sytuacji rozległych urazów kończyn z masywnymi uszkodzeniami tkanek miękkich, do których dochodzi na skutek wypadków komunikacyjnych albo rolniczych. Jeśli dochodzi przy tym do złamań kończyn, wówczas są one zespalane implantami metalowymi, co w przyszłości wyklucza diagnostykę metodą EMG lub MRI. Warto podkreślić, że na jakość obrazu w badaniu USG nie ma wpływu obecność implantów ferromagnetycznych.
Kolejną zaletą, jaka przemawia za zastosowaniem USG w diagnostyce urazu łokcia, jest czas oczekiwania na wynik badania. W przypadku USG jest zdecydowanie krótszy niż po MRI.
Dodatkowo w trakcie USG można przeprowadzić badanie naczyniowe Dopplera. Ma to duże znaczenie, jeśli na skutek urazu dochodzi do uszkodzenia żył lub większych naczyń zlokalizowanych w sąsiedztwie stawu łokciowego. Badanie to daje możliwość trafnego zdiagnozowania problemu i tym samym szybszego wdrożenie leczenia. Co więcej, bardzo często USG ułatwia pobranie płynu stawowego do badań diagnostycznych.
Zapraszamy po więcej informacji na stronę: http://www.gabinetusg.com.pl
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu