Zdrowie
Usunięcie ósemki – w jakich przypadkach będzie konieczne?
Zęby mądrości, czy inaczej ósemki wyrastają najczęściej pomiędzy 17 a 25 rokiem życia. Zdarza się jednak, że ich wzrost następuje dopiero po 40 roku życia. Zasadniczo nie spełniają one żadnej istotnej funkcji, gdyż nie są potrzebne do rozdrabniania czy żucia pokarmu. Ich niewłaściwe położenie w łuku zębowym powoduje wiele komplikacji i już samo wyrzynanie się ósemek może powodować ból. Niekiedy dochodzi do sytuacji, w której zęby mądrości zatrzymują się w kości, a stwierdzenie tego jest możliwe tylko przy wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego, czyli tzw. pantomogramu. W związku z tym bardzo często ich wyrwanie staje się koniecznością. Ekstrakcja ósemki to zabieg stomatologiczny, który wykonywany jest przez chirurga szczękowego. Kiedy zatem pojawia się konieczność usunięcia zębów mądrości?
Podstawowe wskazania do ekstrakcji zębów mądrości
Położenie ósemek, jak już wspomniano, jest na tyle kłopotliwe, że problemem staje się nawet ich właściwa higiena. Zęby osadzone głęboko w szczęce, utrudniają bowiem dokładne czyszczenie i usuwanie resztek pokarmu, co może sprzyjać rozwijaniu się niebezpiecznej próchnicy. Ponadto, psujące się zęby mądrości zagrażają w szczególności siódemkom, znajdującym się w ich bezpośrednim sąsiedztwie. W związku z tym, usunięcie ósemki często staje się koniecznością ze względu na rozwijającą się chorobę bakteryjną zębów. Stan zapalny spowodowany namnażaniem się bakterii może prowadzić do poważnych powikłań w postaci brzydkiego oddechu, bólu, obrzęku, a nawet szczękościsku. Nieleczona, rozwijająca się infekcja może ponadto rozprzestrzenić się na szyję i policzki. Kolejnym wskazaniem do ekstrakcji zębów mądrości jest ich nieprawidłowy wzrost, skutkujący nadmiernym uciskiem na pozostałe zęby. W wielu przypadkach lekarze stomatolodzy zalecają wyrwanie ósemki w celach profilaktycznych, jeszcze zanim dojdzie do rozwoju próchnicy. Ekstrakcja jest zalecana także wtedy, gdy konieczne jest ich leczenie kanałowe. Przed koniecznością usunięcia ósemki stają również osoby, u których zęby zatrzymały się w kości, nie wychodząc na zewnątrz i powodując powstanie torbieli. Cysty te podczas wzrostu niszczą strukturę kości, prowadząc do powikłań w postaci przemieszczania się i uszkadzania sąsiadujących z ósemką zębów oraz powiększenia się żuchwy. Wyrwanie zęba mądrości jest w takich przypadkach niezbędne do tego, by zatrzymać dalszą destrukcję kości. Ponadto zdarzają się przypadki, w których cysta osiąga duże rozmiary, a w jej wnętrzu powstaje guz. Niestety jest to niebezpieczna zmiana patologiczna, która w skrajnych przypadkach może skutkować trwałym uszkodzeniem żuchwy.
Wskazania ortodontyczne i protetyczne
W sytuacji, gdy ósemki wyrastają pod nieprawidłowym kątem, ich ekstrakcja może okazać się niezbędna, jeżeli chcemy uniknąć rozmaitych wad zgryzu. Nieprawidłowy wzrost zębów mądrości powoduje bowiem tłoczenie się, a co za tym idzie krzywienie pozostałych zębów znajdujących się w łuku zębowym. Wyrwanie ósemki zalecane jest również wówczas, gdy pacjent chce rozpocząć leczenie ortodontyczne. Pozostawienie ich na miejscu mogłoby spowodować przesuwanie się pozostałych zębów. Finalnie prawdopodobnie miałoby to negatywny wpływ na przebieg całego procesu leczenia. Warto również dodać, że nieprawidłowo ukształtowane ósemki, mogą źle wpływać na protezę. Ich wyrzynanie się bezpośrednio pod protezą skutkuje powstawaniem podrażnień, a czasami generuje też potrzebę stworzenia nowej protezy. Z tego względu, usunięcie ósemki jest zwykle zalecane jeszcze przed jej wykonaniem.
Pomimo iż zabieg ekstrakcji zębów mądrości nie należy do łatwych i przyjemnych, komplikacje związane z nieprawidłowościami we wzroście czy wyrzynaniu się ósemek mogą okazać się znacznie bardziej uciążliwe. W związku z tym, gdy pojawią się pierwsze niepokojące objawy, warto niezwłocznie skonsultować się z lekarzem stomatologiem.
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu