Zdrowie
Zgrzytanie zębami w nocy? Zapisz się na wizytę w gabinecie stomatologicznym!
Kolejny raz bliska osoba mówi Ci, że zgrzytasz zębami? Podczas wizyty u stomatologa okazuje się, że ściera Ci się szkliwo? Nie lekceważ tego! Choć zgrzytanie zębami wydaje się być niegroźne, to nieleczone może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Zgrzytanie zębami – co to takiego ?
Zgrzytanie zębami, nazywane również inaczej „zjadaniem zębów” jest jednym z podstawowych objawów bruksizmu. Poza zgrzytaniem zębami u osób dotkniętych tym schorzeniem można zaobserwować także silne zaciskanie szczęk. Bruksizm może występować zarówno w dzień, jak i w nocy. W czasie czuwania zgrzytanie zębów nie występuje, natomiast można zauważyć nieświadome zaciskane szczęki. W przypadku bruksizmu nocnego najbardziej charakterystyczne jest zgrzytanie zębów występujące samodzielnie lub wspólnie z zaciskaniem szczęki. Zgrzytanie zębów obserwuje się u osób w każdym wieku, także u dzieci. Nie ma znaczenia również płeć – spotykamy się z nim zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Dlaczego zgrzytamy zębami?
W dzisiejszych czasach na bruksizm skarży się coraz więcej osób. Jedną z najczęstszych przyczyn tej przypadłości jest życie w ciągłym stresie i nadmiernym napięciu, dlatego też problem ten często jest bagatelizowany. Należy jednak wspomnieć, że zgrzytanie zębami może być spowodowane szeregiem innych chorób, także tych znacznie poważniejszych. Wśród najważniejszych przyczyn bruksizmu, oprócz stresu, wymienia się między innymi takie czynniki jak:
- predyspozycje genetyczne
- wady zgryzu
- nietolerancje pokarmowe
- błędne działania stomatologiczne (złe dopasowanie plomby, korony, że wykonana proteza)
- nałogi.
Zgrzytanie zębami – czy trzeba to leczyć?
Choć bruksizm jest coraz częstszą przypadłością, to niestety jest bardzo często bagatelizowany. Zgrzytanie zębami nie jest tylko problemem stomatologicznym, nieleczone może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych w całym organizmie. Niejednokrotnie jest tak, że pacjent zgłasza się do lekarza z objawami, które wydawałoby się, nie mają nic wspólnego z zębami, a mimo to okazuje się, że przyczyną dolegliwości bólowych u pacjenta jest właśnie bruksizm. Skutkami nieleczonego zgrzytania zębami mogą być:
- bóle głowy,
- migreny,
- bóle szyi i pleców,
- bóle obręczy barkowej i kręgosłupa,
- zaburzenia słuchu i wzroku,
- problemy z kręgosłupem,
- ścieranie szkliwa i osłabione zęby,
- choroby przyzębia.
Metody leczenia bruksizmu
Leczenie zgrzytania zębami pomoże nam uchronić się od nieprzyjemnych konsekwencji. Wyróżnia się kilka form leczenia bruksizmu, w zależności od tego co powoduje jego występowanie. Często leczenie przebiega jednocześnie na wielu płaszczyznach. Do najczęściej stosowanych metod należą:
- szyna relaksacyjna – jest tworzona przez protetyka indywidualnie dla każdego pacjenta; szyna relaksacyjna to bezbarwna nakładka, którą zakłada się przed snem na górny łuk zębów; ta metoda nie leczy przyczyn zgrzytania zębami, a jedynie zapobiega tarciu zębów górnych o zęby dolne;
- korekta wad zgryzu i wad w jamie ustnej – jeśli przyczyną zgrzytania zębami są wady zgryzu lub jamy ustnej leczenie polega na skorygowaniu ich za pomocą aparatów ortodontycznych, redukcji wystających punktów na zębach lub poprzez wykonanie dopasowanej protezy lub korony;
- psychoterapia – choć sama w sobie w przypadku bruksizmu ma ograniczoną skuteczność, to często jest zalecana jako terapia wspomagająca, zwłaszcza u tych osób, u których wykluczone zostały inne czynniki chorobowe i zgrzytanie zębami jest wynikiem nadmiernego stresu
- leki ziołowe i uspokajające – podobnie jak psychoterapia stosowane samodzielnie niewiele pomogą; ziołowe leki uspokajające mogą jednak być doraźnie pomocne w łagodzeniu napięcia nerwowego oraz stresu;
- botoks – choć botoks kojarzy się zazwyczaj głównie z wypełnianiem zmarszczek, to zastosowanie znajduje również w leczeniu bruksizmu; jest to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia tej przypadłości, polega na wstrzyknięciu w mięsień żwacz toksyny botulinowej, co skutkuje przerwaniem przewodnictwa nerwowego pomiędzy nerwem a mięśniami; dzięki temu mięśnie, które są zbyt mocno napinane rozluźniają się; co ważne metody tej nie można jednak stosować u dzieci.
Podsumowując, zgrzytanie zębami choć wydaje się błahym problemem, tak naprawdę jest przypadłością wymagającą podjęcia szybkiego leczenia. Bagatelizowanie problemu może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, wśród których ścieranie szkliwa jest jedną z najłagodniejszych. Na szczęście istnieją metody, dzięki którym możemy z nim walczyć. Warto również zadbać o higienę snu, relaks i odpoczynek. Pomocna w redukcji nadmiernego często okazuje się aktywność fizyczna.
-
Uroda3 lata ago
Czy da się rozjaśnić makijaż permanentny?
-
Technologie2 lata ago
Dywan jedwabny na co dzień – wady i zalety
-
Uroda5 lat ago
Jaka biżuteria do koronkowej sukienki?
-
Sport2 lata ago
Zaczynamy przygodę z bronią czarnoprochową – kilka wskazówek
-
Biznes2 lata ago
Densytometr poligraficzny – do czego jest wykorzystywany?
-
Budownictwo2 lata ago
Jak działa bezpiecznik przepięciowy?
-
Sport4 lata ago
Po czym poznać prawdziwego skejta?
-
Biznes6 lat ago
Analiza na start nowego biznesu